Irina Begu, calificare cu emotii in semifinale la Roma

begu

Irina Begu a obtinut vineri calificarea in semifinalele turneului WTA de la Roma, acolo unde ar putea s-o intalneasca pe cea mai buna jucatoare din lume, Serena Wiliams.

In sferturi, Irina a trecut in doua seturi, scor 6-2, 7-6, de japoneza Misaki Doi.

Sportiva noastra a inceput cum nu se putea mai bine intalnirea cu nipona aflata pe locul 45 in clasamentul WTA, cu un break in chiar primul game.

In continuare, romanca a dominat primul set, a facut al doilea break si chiar daca si-a pierdut si ea serviciul o data, nu a avut nicio emotie.

Actul secund a avut o desfasurare diferita, nipona reusind sa intre mai bine in meci pe fondul unei caderi a romancei.

Irina a avut mari probleme la serviciu din cauza vantului puternic de la Roma, iar asta i-a afectat evolutia. Din fericire, Doi a gresit si ea destul de mult si n-a putut profita pe deplin de erorile romancei.

Pana la urma, setul secund a fost decis la tie-break, acolo unde Irina a fost mai puternica.

In urma acestei victorii, Begu a obtinut cea mai buna performanta din acest an, una care o va readuce in Top 30 WTA.

Adversara ei din semifinale va fi invingatoarea duelului dintre Serena Williams si Svetlana Kuznetsova, programat vineri seara.