Monday , April 29 2024

FC Timişoara a remizat cu Steaua, scor 0-0, în etapa a XXIII-a a Ligii I

Echipa FC Timişoara a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, sâmbătă, pe teren propriu, în compania formaţiei Steaua Bucureşti, în cadrul etapei a XXIII-a a Ligii I.

FC Timişoara:
29. Pantilimon – 20. Helder, 24. Ghionea, 28. Cisovsky, 8. Sepsi – 7. Curtean, 5. Alexa, 25. Burcă, 30. Rocha (9. Axente ’73) – 17. Magera, 19. Nikolici (14. Zăgrean ’90+1). Antrenor: Dusan Uhrin Jr.

Steaua: 12. Tătăruşanu – 29. Bonfim, 4. Iliev (21. Ricardo Gomez ’71), 23. Geraldo, 5. Brandan – 16. Nicoliţă, 26. Bicfalvi, 6. Gardoş, 24. Surdu (14. Latovlevici ’89) – 99. Maicon (11. Onofraş ’52), 17. Bilaşco. Antrenor: Sorin Cârţu.

Cartonaşe galbene: Rocha ’44, Magera ’64 / Bicfalvi ’19, Maicon ’35, Gardoş ’81

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Cristian Balaj (central), Cristian Nica şi Eduard Dumitrescu (asistenţi). Mihai Prodan a fost arbitru de rezevă, observatori George Ionescu şi Ion Turculeanu, iar supervizor Mircea Cezar Ionescu.

Înainte de începerea partidei, suporterii timişoreni de la Peluza Sud au avut o coregrafie cu folii albe, negre şi violete, reprezentând un labirint în care traseul cel bun e trasat cu violet. Fanii au afişat următorul mesaj: “N-am încetat să credem, am luptat / Un singur drum e bun şi l-am urmat”.

Echipa Steaua a fost fluierată de public atunci când a ieşit la încălzire.

La începutul reprizei a doua, la peluză a izbucnit un incendiu după ce suporterii au aprins mai multe torţe şi au aruncat cu mii de role de hârtie. Suporterii au afişat şi bannere ce formau mesajul: “Pe stadion prezenţe interzise / mereu văzuţi drept infractori / întotdeauna torţe aprinse / pentru oraş şi culori”. Incendiul a fost stins după câteva minute.

La meci au asistat aproximativ 33.000 de spectatori, între care şi aproximativ 50 de fani stelişti.

România a cucerit aurul la 8+1 feminin la Europenele de canotaj din Ungaria

România a cucerit medaliile de aur la feminin în proba regină a canotajului, 8+1, duminică, …