Djokovici l-a învins pe Dimitrov şi s-a calificat în finala turneului de la Wimbeldon

djokovici

Tenismenul sârb Novak Djokovici, locul 2 ATP şi cap de serie numărul 1, l-a învins, vineri, cu scorul de 6-4, 3-6, 7-6 (2), 7-6 (7), pe jucătorul bulgar Grigor Dimitrov, locul 13 ATP şi cap de serie numărul 13, calificându-se pentru a doua oară consecutiv în finala turneului de la Wimbledon.

Meciul a durat trei ore şi două minute. Djokovici va juca în ultimul act cu elveţianul Roger Federer, locul 4 ATP şi cap de serie numărul 4.

Jucătorul sârb a câştigat turneul de la Wimbledon în 2011, iar anul trecut a fost învins în finală de britanicul Andy Murray.

În 2013, Djokovici a mai jucat o finală de Grand Slam, la Roland Garros, de asemenea pierdută, în faţa spaniolului Rafael Nadal, locul 1 ATP.

Dacă Djokovici va câştiga, duminică, al şaptelea titlu de Grand Slam, el va fi noul număr 1 mondial.