Tuesday , July 23 2024

Cupa Sucevei la atletism si-a desemnat castigatorii editiei a XX-a

N performera `ntrecerii a fost Iuliana Chelaru, sportiva de la LPS Suceava reu[ind s\ c=[tige probele de 400, 800 [i 1500 de metri, la categoria de v=rst\ junioare II

Sala de sport a complexului Areni a g\zduit s=mb\ta cea de-a XX-a edi]ie a Cupei Sucevei la Atletism. Destinat\ categoriilor de v=rst\ juniori II [i juniori III, competi]ia a adunat la startul celor 28 de probe de concurs peste 100 de sportivi de la cluburile LPS Suceava, CS{ Humorului [i CS{ R\d\u]i, precum [i o delega]ie din Republica Moldova.
La finalul `ntrecerii, atle]ii de la LPS Suceava au c=[tigat 12 probe de concurs, sportivii moldoveni 9, cei de la CS{ Gura Humorului 6, `n timp ce Manuela Tivadar a cucerit singurul loc I pentru CS{ R\d\u]i.
Performera edi]iei din acest an a fost Iuliana Chelaru, sportiva legitimat\ la LPS Suceava reu[ind s\ urce pe cea mai `nalt\ treapt\ a podiumului `n trei dintre probele destinate junioarelor II: 400, 800 [i 1500 de metri.

N Lista c=[tig\torilor la edi]ia din acest an:

Juniori II – 60 de metri
Alexandru Lucanu (CS{ Gura Humorului)
Juniori II – 200 de metri
Alexandru Lucanu (CS{ Gura Humorului)
Juniori II – 400 de metri
Mihai Roma[ (LPS Suceava)
Juniori II – 800 de metri
Mihai Roma[ (LPS Suceava)
Juniori II – 1500 de metri
Vladimir Curaciov (Republica Moldova)
Juniori II – 3000 de metri
Vladimir Curaciov (Republica Moldova)
Juniori II – lungime
Dumitru Chian (Republica Moldova)

Junioare II – 60 de metri
Ana Berghii (Republica Moldova)
Junioare II – 200 de metri
Ana Berghii (Republica Moldova)
Junioare II – 400 de metri
Iuliana Chelaru (LPS Suceava)
Junioare II – 800 de metri
Iuliana Chelaru (LPS Suceava)
Junioare II – 1500 de metri
Iuliana Chelaru (LPS Suceava)
Junioare II – 3000 de metri
Doina Cravcenco (Republica Moldova)
Junioare II – lungime
Iulia Fergalova (Republica Moldova)

Juniori III – 60 de metri
Cezar T\t\r\u (CS{ Gura Humorului)
Juniori III – 200 de metri
Florin Ferariu (LPS Suceava)
Juniori III – 300 de metri
Daniel Macovei (LPS Suceava)
Juniori III – 800 de metri
Andrei Ignatiev (Republica Moldova)
Juniori III – 1500 de metri
Andrei Ignatiev (Republica Moldova)
Juniori III – 3000 de metri
Silviu Marmeliuc (LPS Suceava)
Juniori III – lungime
Cezar T\t\r\u (CS{ Gura Humorului)

Junioare III – 60 de metri
Andreea Cuco[el (LPS Suceava)
Junioare III – 200 de metri
Andreea Cuco[el (LPS Suceava)
Junioare III – 300 de metri
Otilia Strutinschi (CS{ Gura Humorului)
Junioare III – 800 de metri
Georgiana Popovici (LPS Suceava)
Junioare III – 1500 de metri
Otilia Strutinschi (CS{ Gura Humorului)
Junioare III – 3000 de metri
Ioana Pascar (LPS Suceava)
Junioare III – lungime
Manuela Tivadar (CS{ R\d\u]i)

Cea de-a XX-a edi]ie a Cupei Sucevei la Atletism a fost organizat\ de Direc]ia Jude]ean\ pentru Sport [i Tineret, `n colaborare cu Asocia]ia Jude]ean\ de Atletism, Clubul Sportiv Municipal Suceava [i Consiliul Jude]ean [i a beneficiat din partea deliberativului judetean de un buget total de 10.000 de lei. (D\nu] CHIDOVE})

Vezi si

Juniorul Suceava și FC Botoșani, câștigătoarele din cel de-al doilea weekend al Juniors Cup

Juniors Cup Suceava – turneul în care fiecare copil este premiat pentru bucuria de a …