Sunday , April 28 2024

Cupa Mondiala: BELGIA-SUA 2-1, după un meci nebun în prelungiri

belgia-sua

Echipa Belgiei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie – 13 iulie), după ce a învins formaţia Statelor Unite cu scorul de 2-1 (0-0, 0-0), după prelungiri, marţi, pe ”Arena Fonte Nova” din Salvador.Belgia, care a făcut cel mai bun joc al său de până acum în Brazilia, s-a impus prin golurile marcate de Kevin De Bruyne (93), Romelu Lukaku (105). Golul americanilor a fost semnat de tânărul Julian Green (107), la puţin timp după ce a intrat pe teren.

Belgia, care a făcut cel mai bun joc al său de până acum în Brazilia, s-a impus prin golurile marcate de Kevin De Bruyne (93), Romelu Lukaku (105). Golul americanilor a fost semnat de tânărul Julian Green (107), la puţin timp după ce a intrat pe teren.

Belgia a deschis scorul în chiar debutul prelungirilor, când Lukaku, proaspăt intrat, a demarat pe dreapta, a centrat în careu, De Bruyne a recuperat din picioarele lui Gonzalez şi a tras la colţul lung: 1-0 (93).

Americanii au ieşit mai mult la atac, iar spaţiile din apărarea americană au fost tot mari. Lukuku l-a pus la încercare pe Howard în minutul 97, dar portarul lui Everton a salvat de la colţul scurt. Portarul american s-a remarcat din nou în faţa lui Lukaku (101), iar apoi în faţa lui Mirallas (104). În cele din urmă, Lukaku a închis conturile din pasa lui De Bruyne (105), pe contraatac: 2-0.

Echipa SUA a căpătat din nou speranţe după ce noul-intrat Julian Green a redus diferenţa în minutul 107, după o pasă genială a lui Bradley: 2-1. Echipa lui Klinsmann a avut chiar şansa egalării, dar Jones a trimis pe lângă poartă din 11-12 metri.

Lukaku (111) a mai fost blocat o dată de Howard, de departe cel mai bun om al meciului.

Finalul a fost dramatic, iar Courtois a avut o intervenţie salvatoare în faţa lui Dempsey (114), ajuns faţă în faţă cu goalkeeper-ul belgian, după op schemă a echipei americane.

După unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale turneului din Brazilia, Belgia, care a avut nu mai puţin de 27 de şuturi pe poartă, va juca în sferturile de finală cu Argentina.

Belgia – SUA 2-1 (0-0, 0-0), după prelungiri

Au marcat: Kevin De Bruyne (93), Romelu Lukaku (105), respectiv Julian Green (107).

Belgia: 1. Thibaut Courtois – 2. Toby Alderweireld, 15. Daniel Van Buyten, 4. Vincent Kompany (căpitan), 5. Jan Vertonghen – 8. Marouane Fellaini, 6. Axel Witsel – 14. Dries Mertens (11. Kevin Mirallas, 60), 7. Kevin De Bruyne, 10. Eden Hazard (22. Nacer Chadli, 111) – 17. Divock Origi (9. Romelu Lukaku, 91). Selecţioner: Marc Wilmots.

SUA: 1. Tim Howard – 23. Fabian Johnson (2. DeAndre Yedlin, 32), 3. Omar Gonzalez, 5. Matt Besler, 7. DaMarcus Beasley – 13. Jermaine Jones, 20. Geoff Cameron – 19. Graham Zusi (18. Chris Wondolowski, 72), 4. Michael Bradley, 11. Alejandro Bedoya (16. Julian Green, 105+1) – 8. Clint Dempsey (căpitan). Selecţioner: Juergen Klinsmann.

FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, …