Croația se califică dramatic în sferturile CM după penalty-uri, Japonia pleacă acasă

Reprezentativa Croaţiei s-a calificat în sferturi la Cupa Mondială, după ce a trecut de selecţionata Japoniei, scor 3-1 la loviturile de departajare (1-1 în timpul regulamentar de joc), în primul meci de la turneul din Qatar decis după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare.

Pentru Japonia a marcat Maeda (43), iar pentru Croația a punctat Perisici (56) până la finalul celor 90 de minute de joc.

La loviturile de departajare, pentru Croaţia au transformat Vlasic, Brozovic şi Pasalic şi a ratat Livaja. Portarul Croației a apărat 3 din 4 penalty-uri.

Pentru Japonia a transformat Asano şi au ratat Minamino, Mitoma şi Yoshida. Toate loviturile ratate de japonezi au fost apărate portarul Dominik Livakovic.

Tot luni, de la ora 21.00, se dispută partida Brazilia – Coreea de Sud.

Bucovina Rădăuți rămâne neînvinsă în play-off-ul Ligii a III-a

În etapa a IV-a, echipa antrenată de Ovidiu Murariu a remizat, scor 0-0, pe terenul …