Sunday , April 28 2024

Federer, eliminat de la Roland Garros de Wawrinka

federer-wawrinka

Stanislas Wawrinka nu i-a lăsat nicio șansă lui Roger Federer și s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros!

Federer, care a părăsit anul trecut turneul în optimi, nu a avut nicio șansă în fața compatriotului său și a pierdut meciul în doar trei seturi, scor 4-6, 3-6, 6-7.

Partida de marți a durat doar două ore și 12 minute. Stanislas Wawrinka, eliminat în 2014 la Roland Garros din primul tur, a izbutit prima victorie în faţa lui Federer la un turneu de Grand Slam, la a cincea încercare.

Federer, campion în 2009 la Roland Garros, conduce însă categoric la meciurile directe cu Wawrinka, scor 16-3.

În penultimul act de la Roland Garros, Wawrinka, prezent în premieră în semifinale la Paris, îl va întâlni pe Jo-Wilfried Tsonga.

Cel mai așteptat meci din sferturile turneului francez este însă duelul dintre sârbul Novak Djokovic și Rafael Nadal, programat miercuri.

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …