Tuesday , April 30 2024

Simona Halep a învins-o pe Monica Niculescu si s-a calificat in finala turneului WTA de la Bucuresti

halep

Jucătoarea Simona Halep, cap de serie numărul 1, s-a calificat în finala turneului BRD Bucharest Open, după ce a învins-o, sâmbătă, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-1, pe sportiva Monica Niculescu, locul 68 WTA.

Simona Halep s-a impus în două ore în faţa Monicăi Niculescu, scrie Mediafax.ro.

Jucătoarea română, ocupanta locului 3 în clasamentul mondial, va întâlni în ultimul act al competiţiei pe italianca Roberta Vinci, a doua favorită, care a trecut în semifinale de sportiva Kristina Kukova din Slovacia, scor 6-1, 6-3.

Halep este deţinătoarea titlului de la Budapesta de anul trecut, turneul WTA fiind mutat în 2014 la Bucureşti din cauza problemelor financiare ale competiţiei ungare.

FC Botoșani învinge Petrolul Ploiești și iese din zona periculoasă a retrogradării

Etapa a 7-a play out-ului Superligii la fotbal masculin a consemnat ieșirea echipei FC Botoșani …