Sunday , May 26 2024

Steaua-Liverpool 1-1. Un egal la Napoli poate asigura calificarea Stelei

Echipa Steaua Bucureşti a remizat, scor 1-1 (0-1), în meciul disputat, joi, pe teren propriu, în faţa formaţiei FC Liverpool, în etapa a V-a a grupei K a Ligii Europa, englezii asigurându-şi prezenţa în 16-imile competiţiei de pe primul loc.

Oaspeţii au deschis scorul prin Babel ’19, iar gazdele au egalat prin Bonfim ’61.

În minutul 19, Babel a centrat de pe partea dreaptă, iar Jovanovic a înscris, cu o lovitură de cap, de la 8 metri.

Steaua a egalat în minutul 61, când portarul Reina a scăpat în poartă, printre picioare, mingea trimisă cu capul de Bonfim.

Steaua Bucureşti: 12. Tătăruşanu – 29. Bonfim, 23. Alves, 6. Gardoş, 14. Latovlevici – 21. Ricardo, 26. Bicfalvi (20. Angelov ’46) – 16. Nicoliţă, 28. Stancu, 10. Tănase – 24. Surdu (7. Szekely ’80). Antrenor: Marius Lăcătuş.

FC Liverpool: 25. Reina – 34. Kelly, 16. Kyrgiakos, 22. Wilson, 6. Aurelio – 12. Pacheco (21. Lucas ’90), 28. Poulsen, 33. Shelvey, 14. Jovanovic (39. Eccleston ’78) – 10. Cole (24. Ngog ’75), 19. Babel. Antrenor: Roy Hodgson.

Cartonaşe galbene: Surdu ’20, Nicoliţă ’62, Bonfim ’81.

Arbitri: Bulent Yildirim (central) – Mustafa Emre Eyisoy, Cem Satman (asistenţi) – Bariş Şimşek, Huseyin Gocek (asistenţi suplimentari) – Hakan Ozkan (rezervă).

La meci au asistat circa 18.000 de spectatori, printre care 500 de suporteri ai formaţiei oaspete.

În prima repriză, la recomandarea delegatului UEFA, crainicul stadionului a făcut de două ori apel la spectatori, cerându-le să nu mai îndrepte lumini laser spre gazon, printre cei vizaţi de fanii stelişti fiind portarul Pepe Reina.

În tribună s-au aflat, printre alţii, preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, fostul antrenor al echipei Steaua, Anghel Iordănescu, şi agentul FIFA Victor Becali.

În ultima etapă a grupei K a Ligii Europa, Steaua Bucureşti va întâlni, în deplasare, pe 15 decembrie, echipa italiană SSC Napoli.

CSM Bucovina Suceava a obținut prima victorie în actuala ediție a Diviziei Naționale la rugby

Echipa antrenată de Marcel Crețuleac a câștigat, cu scorul de 38-18, meciul disputat sâmbătă, pe …