Simona Halep, campioana la Shenzhen pentru a doua oara in cariera

halep shenzen win

Simona Halep vs Katerina Siniakova 6-1, 2-6, 6-0

Ploaia a lasat in “anonimat” finala turneului de la Shenzhen, meciul dintre Simona Halep (1 WTA) si Katerina Siniakova (Cehia – 47 WTA) disputandu-se intr-o sala (hard indoor), fara spectatori si fara sa fie televizat…Halep si-a impus stilul in primul set (6-1), a slabit putin ritmul si nu a fost la cote inalte la serviciu in al doilea (pierdut cu 6-2), dar a fost imperiala in decisiv: set adjudecat la zero…Titlul cu numarul 16 din cariera a venit pentru Simona dupa o partida care a durat o ora si 12 minute.
Pentru castigarea turneului de la Shenzhen, Simona va primi 280 de puncte in clasamentul WTA de simplu si un cec in valoare de 163.260 de dolari.
Katerina Siniakova va pleca la Shenzhen cu 180 de puncte si 81.251 de dolari.
A fost finala cu numarul 28 din cariera pentru Halep.
In urma acestei victorii de sambata, Simona a egalat scorul in intalnirile directe cu Katerina Siniakova: 1-1.
Urmatoarea competitie la care Simona Halep va lua parte va fi Australian Open (15-28 ianuarie), primul Grand Slam al lui 2018. La Melbourne, Halep va fi cap de serie numarul unu. (HotNews)

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …