Romania pierde finala Trofeului Carpati la handbal, in fata Ungariei

Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa in marea finala a Trofeului Carpati de la Cluj-Napoca, de marea rivala Ungaria, scor 24-29.

nationala handbal fete

Ungaria a dominat in cea mai mare parte intalnirea de la Cluj, dupa primele 30 de minute scorul fiind favorabil oaspetelor noastre, 14-12.

Partida a prilejuit retragerea din activitate a Aureliei Bradeanu, celebrul numar 9 din nationala noastra, care a bifat ultimul meci din cariera la nationala Romaniei.

Avansul maxim al echipei oaspete a fost de sase goluri, insa Romania a reusit sa se apropie la 23-26 (in minutul 55).

Ungaria a castigat asadar cu 29-24, in ultimul test al celor doua echipe inaintea Campionatului European din Suedia.

Acesta va avea loc intre 4 si 18 decembrie, iar Romania este acolo in grupa D, alaturi de Croatia, Rusia si Norvegia.

Romania: Denisa Dedu, Elena Voicu – Laura Chiper (2 goluri), Andreea Chiricuta, Gabriella Szucs, Marinela Neagu (1), Melinda Geiger (4), Crina Pintea, Eliza Buceschi (5), Aurelia Bradeanu (1), Cristina Laslo, Cristina Florica (2), Cristina Zamfir (6), Laura Popa, Aneta Udristioiu (1), Florina Chintoan (1), Oana Manea, Madalina Zamfirescu (1). Selectioner: Martin Ambros.