Halep, calificata in sferturi la Adelaide dupa primul ei meci din acest an. Romanca revine pe locul 3 mondial

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Adelaide dupa ce a invins-o pe australianca Ajla Tomljanovici.

Sportiva noastra a trecut de ocupanta locului 52 WTA cu 6-4, 7-5.

Simona a dominat categoric primul set, pe care l-a castigat fara emotii, desi a durat 42 de minute si a avut numeroase schimburi lungi.

In setul secund, Simona a inceput mai bine, a condus cu 2-0, dar Tomljanovici a revenit si a egalat.

Totusi, Simona a fost mult mai precisa si a obtinut calificarea in faza urmatoare cu un break in ultimul game, fructificand prima sansa de minge de meci.

In sferturile de finala Simona o va intalni pe invingatoarea dintre Aryna Sabalenka (12 WTA) si Bernarda Pera (70 WTA). Partida din sferturile de finala va avea loc joi.

In urma acestui rezultat, Simona urca o pozitie, pana pe 3, si o depaseste pe Naomi Osaka.

Cu victoria de marti, Simona a acumulat 5.560 de puncte. Daca va castiga turneul de la Adelaide, Simona se va apropia la 10 puncte de locul 2, detinut de Karolina Pliskova.