FCSB debuteaza cu o victorie in Europa League

FCSB a castigat cu 2-0 prima mansa a turului doi preliminar din Europa League disputata pe terenul slovenilor de la Rudar Velenje.

FCSB

Formatia lui Nicolae Dica nu a impresionat, insa a luat un avantaj confortabil pentru mansa retur.

Ros-albastrii au avut nevoie de doar cinci minute pentru a deschide scorul, dupa ce Dennis Man a punctat cu capul la o centrare a lui Morais.

FCSB a avut posesia, dar jocul nu a stralucit. Abia dupa pauza, cand pe teren a intrat Florin Tanase, au inceput sa apara si ocaziile la poarta slovenilor.

Tanase a ratat trei sanse uriase, iar golul de 2-0 a venit din partea portughezului Filipe Teixeira, care a fructificat centrarea lui Benzar in minutul 74. Acesta a fost si scorul final al confruntarii din Slovenia.

Partida retur va avea loc joia viitoare, de la ora 21:30, pe National Arena.

Daca va ajunge in turul trei, FCSB se va duela cu invingatoarea dintre Hajduk Split si Slavia Sofia.