Monday , April 29 2024

Vaslui bate cu scandal pe Pandurii cu 2-1 şi este noul lider din Liga I

FC Vaslui a învins, joi, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), formaţia Pandurii Tg. Jiu, într-un meci contând pentru etapa a 31-a a Ligii I, care a fost întrerupt circa cinci minute, în partea secundă, după ce echipa gorjeană a vrut să iasă din teren în semn de protest faţă de arbitraj.

Pentru Pandurii a marcat Voiculeţ ’21, iar pentru FC Vaslui au înscris Wesley ’76 (penalty) şi Papp ’86.

1-0: Voiculeţ a marcat cu capul din şase metri.

1-1: Wesley a înscris din penalty.

În mintul 83, Marius Constantin (FC Vaslui) a fost eliminat pentru un fault din postură de ultim apărător asupra lui Al. Grigoraş.

1-2: Papp a marcat cu capul de la doi metri.

Pandurii Târgu Jiu : Mingote – Unguruşan, Viera, I. Rada II (Cardoso 46), Vlad – Cl. Voiculeţ, Pintilii, D. Nistor – Al. Maxim (Batin ’85), Lemnaru (Al. Grigoraş ’69), Cristea. Antrenor: Petre Grigoraş

FC Vaslui: Borjan – Milanov, Papp, M. Constantin, Paito – Wesley, R. Costin (Stanciu ’52), Anderson (N’Doye ’46), L. Sînmărtean – Temwanjera, Bello (Adailton ’82). Antrenor: Augusto Inacio

Cartonaşe galbene: Cristea ’71 / Sâmnărtean ’90 +1

Cartonaş roşu: Marius Constantin ’83

Meciul a fost arbitrat de Robert Dumitru, ajutat de Daniel Mitruţi şi Sebastian Stoianov. Rezervă a fost Marian Balaci.

În minutul 71, Robert Dumitru a decis să acorde penalty pentru FC Vaslui, după ce Yero Bello l-a împins pe Cardoso, acesta a căzut, iar Yero Bello s-a prăbuşit peste el.

După circa cinci minute de proteste şi după ce antrenorul Petre Grigoraş le-a cerut jucătorilor să iasă de pe teren, în cele din urmă meciul s-a reluat, tehnicianul gorjenilor fiind trimis în tribună.

La reluare, Wesley a transformat penalty-ul acordat de Robert Dumitru.

FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, …