Monday , April 29 2024

Universitatea II a castigat derbyul “satelitilor” cu Stiinta II Bacau

N echipa condus\ de R\zvan Bernicu s-a impus s=mb\t\, `n fa]a b\c\unilor cu scorul de 39-35 (20-21), `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a III-a din cadrul Diviziei A la handbal masculin

CS Universitatea II [i-a trecut `n cont prima victorie de la startul noului sezon al Diviziei A la handbal masculin, dup\ ce s-a impus s=mb\t\, cu scorul de 39-35, `n fa]a celor de la {tiin]a II Bac\u, `ntr-un meci disputat la Suceava [i care a contat pentru etapa a III-a.

Echipa condus\ de R\zvan Bernicu a debutat `n for]\ `n meci, astfel c\ p=n\ `n minutul 20, handbali[tii suceveni [i-au asigurat un avantaj de patru goluri pe tabela de marcaj, scor 15-11. Beneficind [i de aportul catorva juc\tori de la prima echip\, b\c\uanii au revenit `n joc spre finalul primei reprize, reu[ind s\ intre la pauz\ cu un avantaj minim de un gol, scor 20-21.

Prima parte a reprizei secunde a stat sub nota echilibrului, Universitatatea II izbutind s\ se desprind\ `n c=[tig\toare abia `n ultimele zece minute ale jocului, c=nd ap\rarea s-a descurcat impecabil, Ro[u a f\cut legea pe contraatac [i sucevenii s-au impus la final cu scorul de 39-35.

Universitatea II Suceava: Spiridon, Dr\ghici – Ro[u (15 goluri), Bahan (6 goluri), }ig\na[u (5 goluri), Dumitra[ (4 goluri), Smeu (4 goluri), {erban (3 goluri), Tirzioru (2 goluri), Vele, Petrea, Buga. Antrenor: R\zvan Bernicu.

{tiin]a II Bac\u: Beleagu, Anghelov – Bulov (10 goluri), Bujor (8 goluri), Carali (6 goluri), Cadar (5 goluri), T\r`]\ (4 goluri), Macovchin (un gol), Jidobin( un gol), Grhan, Grigora[. Antrenor: Nicolai Gomeniuc.

~n runda urm\toare, programat\ pe 2 octombrie, echipa sucevean\ se va deplasa pe terenul forma]iei LPS Piatra Neam]. (D\nu] CHIDOVE})

România a cucerit aurul la 8+1 feminin la Europenele de canotaj din Ungaria

România a cucerit medaliile de aur la feminin în proba regină a canotajului, 8+1, duminică, …