Suceveanul Cristian Prasneac, locul 3 la semimaratonul Bucuresti

N atletul sucevean a terminat cei aproximativ 21 de kilometri ai probei cu timpul de ora, 10 minute [i 59 de secunde, la mai bine de [apte minute `n spatele primului clasat, kenyanul Pius Kiprop, `ncas=nd pentru aceast\ performan]\ un cec `n valoare de 300 de euro

Cristian Pr=sneac a urcat, duminic\, pe treapa a treia a podiumului la finalul semimaratorului Bucure[ti. Atletul sucevean a terminat cei aproximativ 21 de kilometri ai probei cu timpul de ora, 10 minute si 59 de secunde, la mai bine de [apte minute `n spatele primului clasat, kenyanul Pius Kiprop [i la aproape dou\ minute de ocupantul locului secund, suedezul Fredrik Uhrbom
În competi]ia feminin\ de semimaraton, primele trei locuri ale podiumului sunt ocupate de românce: 1. Roxana Du]\ (CSM Buz\u, 1.19:15); 2. Monica Simu (CS Atletic Blaj, 1.20:56), 3. Domnica Popescu (CSM Bistri]a, 1.24:38).
Premiile pentru proba de semimaraton sunt urm\toarele: 500 de euro (locul I), 400 de euro (locul al II-lea), 300 de euro (locul al III-lea), 200 de euro (locul al IV-lea) [i 100 de euro (locul al V-lea).
Atletul kenyan Duncan Koech a câ[tigat, duminic\, Maratonul Bucure[ti, dup\ ce a terminat competi]ia în dou\ ore, 13 minute [i 59 de secunde, fiind urmat pe podium de coi compatrio]i, James Kheruiyot [i John Katio.
Timpul înregistrat de Koech este cel mai bun al competi]iei, de la cele trei edi]ii desf\[urate pân\ în prezent.
Ocupantul locului doi, James Kheruiyot a fost cronometrat cu timpul 2.15:33, iar John Katio a terminat cursa în 2.18:42.
La feminin, câ[tig\toare este sportiva Sviatlana Konhan din Belarus (2.35:13), urmat\ de Jida Belaynesh (Etiopia, 2.39:49) [i Oxana Kuzmicheba (Rusia, 2.46:58).
Premiile pentru proba de maraton sunt urm\toarele: 3.000 de euro (pentru locul I), 1.500 de euro (locul al II-lea), 1.000 de euro (locul al III-lea), 500 de euro (locul al IV-lea) [i 250 de euro (locul al V-lea).
În cadrul Maratonului Bucure[ti s-a desf\[urat [i Campionatul Na]ional de maraton, la care pe prima pozi]ie s-a clasat, la masculin, Mircea S\car\ (CSM Cluj, 2.25:42). S\car\ a fost primul sportiv român care a trecut linia de sosire, fiind urmat de Beniamin R\s\dea (CSM One[ti, 2.29:4) [i de Petrea Hristea (CSM One[ti, 2.30:48). La feminin, s-a impus Elena Daniela Cârlan (CS Dinamo, 2.50:02), urmat\ de Alina Ni]uleasa (CSM Craiova, 2.55:36) [i de Nicoleta Alina Petrescu (CS Rapid, 2.57:50).
Conform organizatorilor, la Maratonul Bucure[ti au participat peste 4.000 de persoane, între care [i pre[edintele Federa]iei Române de Tenis, Ruxandra Dragomir.
Competi]ia s-a desf\[urat pe traseul Pia]a Constitu]iei – B-dul Unirii – Pia]a Constitu]iei – Pia]a Na]iunilor Unite – Calea Victoriei – Strada Ion Câmpineanu – Splaiul Independen]ei – Opera Român\ – Podul Eroilor – Strada [tirbei Vod\ – Strada Izvor – Calea 13 Septembrie – Pia]a Constitu]iei.
Organizatorii Bucharest City Marathon au anun]at c\ vor dona sumele de bani colectate c\tre dou\ ONG-uri, Hospice Casa Speran]ei [i Viitor Plus Asocia]ia pentru Dezvoltare Durabil\. (D.C.)