Sorana Cîrstea, victoria carierei la Miami. E în semifinale, după ce a învins-o pe Sabalenka, numărul 2 mondial

Sorana Cîrstea s-a calificat entuziasmant miercuri seară în semifinalele turneului WTA 1.000 de la Miami (Florida), după ce a învins-o pe belarusa Arina Sabalenka, numărul doi mondial și câștigătoare a Australian Open, cu 6-4, 6-4.

Fără set pierdut în turneu, Sorana Cîrstea (32 ani, 74 WTA) a obţinut o victorie spectaculoasă, cea mai importantă a carierei, după o oră şi 25 de minute, care o propulsează pe 41 mondial.

Pentru româncă este a doua semifinală pe care o atinge la un turneu WTA 1.000, după ce în urmă cu zece ani (2013) ajungea chiar în finala turneului de la Toronto.

În penultimul act, ea o va înfrunta pe învingătoarea dintre cehoaica Petra Kvitova şi rusoaica Ekaterina Alexandrova, meci care a fost amânat din cauza ploii. Acest lucru îi aduce un avantaj Soranei, deoarece va avea o zi în plus de odihnă față de adversara ei.