Monday , April 29 2024

Simona Halep castiga dramatic meciul turneului si se califica in semifinale la Dubai. Fluctuatii foarte mari in jocul romancei

halep

Simona Halep a obtinut o calificare dramatica in semifinalele turneului WTA de la Dubai.

In sferturi, ea a invins-o pe rusoaica Ekaterina Makarova in trei seturi, scor 6-3, 1-6, 7-5.

Simona a inceput perfect disputa cu Makarova, cea care o eliminase in sferturi la Australian Open, in ianuarie, si s-a distantat rapid la 3-0. A reusit sa isi pastreze avantajul pana la final si si-a adjudecat actul inaugural cu 6-3.

In setul secund, numarul 4 WTA a avut o evolutie groaznica, gresind extrem de mult si servind foarte slab. In aceste conditii, Makarova, care nici ea nu a jucat foarte bine, s-a impus cu un confortabil 6-1.

“Decisivul” a fost unul cu adevarat epic. Cele doua sportive si-au revenit si au demonstrat ca tenisul adevarat se joaca in primul rand cu sufletul.

La 3-2 pentru Simona, romanca a avut trei mingi de break, anulate de rusoaica, aceasta avand la randul ei sansa breakului in game-ul urmator.

Halep a fost prima care a castigat pe serviciul adversarei la 4-4, insa imediat si-a pierdut serviciul.

Ghemul decisiv al meciului, la 6-5, a fost dramatic, Halep având nevoie de cinci mingi de meci pentru a reuşi să închidă meciul la 7-5.

România a cucerit aurul la 8+1 feminin la Europenele de canotaj din Ungaria

România a cucerit medaliile de aur la feminin în proba regină a canotajului, 8+1, duminică, …