Monday , April 29 2024

Serena Williams se califica in finala Roland Garros dupa o revenire magnifica. Lucie Safarova, cealalta finalista

serena

Serena Williams a reusit sa se califice in finala de la Roland Garros dupa ce a invins-o pe elvetianca Timea Bacsinszky, scor 4-6, 6-3, 6-0.

Americanca a avut mari probleme in primul set, cand practic se misca extrem de greu pe teren si era dependenta de serviciu.

Bacsinszky a reusit sa faca un break, iar apoi si-a pastrat avantajul si a luat primul set cu 6-4 in 43 de minute.

Setul secund a fost ceva mai spectaculos, cu Bacsinszky din nou in avantaj la 3-2 cu ajutorul unui break, numai ca Serena a revenit superb pe final si a castigat trei game-uri consecutive pentru a duce meciul in decisiv.

Elvetianca a cazut insa complet dupa ce a pierdut setul secund, iar Serena s-a calificat in finala fara niciun fel de problema.

Serena va disputa astfel a treia finala la Roland Garros, dupa cele castigate in 1999 si 2010.

Lucie Safarova, adversara din finala

Lucie Safarova s-a calificat in finala de la Roland Garros dupa ce a trecut de Ana Ivanovici, scor 7-5, 7-5.

Ana Ivanovici a inceput excelent partida, insa totul s-a prabusit dupa ea in primul set, dupa ce a ratat doua mingi pentru a face 5-1.

Safarova a controlat apoi toata partida si s-a calificat fara probleme in prima sa finala de Grand Slam din cariera.

Pentru parcursul de la Roland Garros, Ana Ivanovici urca pe locul 6 in clasamentul WTA, in timp ce Safarova va fi pe 7.

Finala este programata sambata.

FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, …