Friday , April 26 2024

România învinsă de Bosnia cu 2-1, în preliminariile Euro-2012

Ciprian Marica, autorul golului echipei noastre

Reprezentativa de fotbal a României a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1 (0-1), de selecţionata Bosniei-Herţegovina, într-un meci contând pentru grupa a patra de calificare la Campionatul European din 2012, aceasta fiind a doua înfrângere a “tricolorilor” în preliminarii.

Golurile gazdelor au fost marcate de Ibisevici ’64 şi Dzeko ’83. Pentru România a înscris Marica, în minutul 29.

Atacantul Ciprian Marica a înscris, în minutul 29, şutând din careu cu stângul din foarfecă laterală, după o centrare a lui Raţ.

Bosnia a egalat, în minutul 64, prin Ibisevici care a trimis mingea cu capul în poarta apărată de Pantilimon.

Dzeko a adus victoria bosniacilor, în minutul 83, profitând după ce Pantilimon a respins în faţă o minge deviată de Ropotan.

Bosnia-Herţegovina: 1. Hasagici – 18. Mujdza, 4. Spahici, 5. Mravaci, 16. Lulici – 9. Medunjanin (2. Maletici ’70), 6. Rahimici, 10. Misimovici (17. Ibricici ’81), 8. Pjanici – 14. Ibisevici (9. Muslimovici ’76), 11. Dzeko. Antrenor: Safet Susici.

România:
1. Pantilimon – 13. Râpă, 4. Tamaş, 15. Goian, 3. Raţ – 11. Torje (21. Cociş ’71), 6. Alexa, 19. Florescu (8. Ropotan ’76), 20. Deac (7. Zicu ’87) – 10. Mutu, 9. Marica. Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene: Ibisevici ’54, Rahimici ’78

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Spania, formată din Fernando Teixeira Vitienes (central), Victoriano Diaz Casado, Jose Fernandez Miranda (asistenţi) şi Carlos Clos Gomez (rezervă).

În tribune s-au aflat aproximativ 200 de suporteri români.

AJF Suceava a stabilit programul semifinalelelor din faza județeană a Cupei României

AJF Suceava a stabilit programul meciurilor din semifinalele fazei județene a Cupei României. Astfel, finalista …