Saturday , May 4 2024

rina Begu, victorie superba in primul tur la Wuhan

begu-seul

Irina Begu s-a calificat in turul al doilea al turneului WTA de la Wuhan, China, luni dupa-amiaza, dupa ce a invins-o pe Zarina Diyas, din Kazahstan, scor 7-6 (7-5), 7-6 (7-5).

Partida a fost una foarte disputata, cele doua sportive mergand umar la umar in primul set, fara sa-si piarda serviciul. Chiar si tie-break-ul a fost unul strans, insa Irina a reusit sa il castige in cele din urma, dupa ce a ratat initial o minge de set.

Partea a doua a meciului a inceput foarte prost pentru romanca, fiind condusa cu 4-0. Begu a revenit insa rapid si a egalat la 4. Au urmat alte doua break-uri, iar romanca a preluat pentru prima oara conducerea la 6-5.

Diyas a egalat, astfel ca s-a ajuns din nou in tie-break, care s-a desfasurat asemanator celui precedent. Jucatoarea din tara noastra a ratat o minge de meci, insa in cele din urma a reusit calificarea, dupa o ora si 47 de minute de joc.