Friday , April 26 2024

Luptătorul rădăuțean Constantin Lungu a obținut biletele pentru Campionatele Europene

Sportivul pregătit de Florin Rusu la CSM Bucovina Rădăuți a ocupat recent primul loc la Cupa României U17 – categoria 65 de kilograme

Luptătorii cluburilor sucevene au cucerit trei medalii la Cupa României U17, concurs care a reunit zilele trecute, la Buziaș, peste 450 de sportivi din întreaga țară.

Performerul delegației a fost Constantin Lungu, luptătorul pregătit de Florin Rusu la CSM Bucovina Rădăuți ocupând locul 1 la categoria 65 de kilograme, rezultat prin care a obținut și calificarea la Campionatele Europene.

Alți doi sportivi, pregătiți de Valerică Gherasim și Andrei Bolohan la LPS Suceava, este vorba de Iosiv Zlotar și Gabriel Nicoriuc, au obținut bronzul la categoria 65, respectiv 80 de kilograme.

Pentru luptătorii suceveni urmează Cupa României U20, programată în perioada 18-21 mai. (Dănuț CHIDOVEȚ)

AJF Suceava a stabilit programul semifinalelelor din faza județeană a Cupei României

AJF Suceava a stabilit programul meciurilor din semifinalele fazei județene a Cupei României. Astfel, finalista …