Thursday , May 2 2024

F1: Vettel a castigat Marele Premiu al Indiei. Iata clasamentul general

Germanul Sebastian Vettel (Red Bull) a câştigat duminică Marele Premiu al Indiei, a 17-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, disputat pe circuitul Buddh, de la New Delhi.
Sebastian Vettel a fost urmat de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) şi de Mark Webber (Red Bull). Pe locul patru s-a clasat britanicul Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes), urmat de coechipierul său Jenson Button. Locul şase a revenit brazilianului Felipe Massa (Ferrari). Pe poziţiile 7-10 s-au clasat în ordine Kimi Räikkönen (Lotus-Renaul), Nico Hülkenberg (Force India-Mercedes), Romain Grosjean (Lotus-Renault) şi Bruno Senna (Williams-Renault). Pedro de la Rosa şi Michael Schumacher au abandonat.

Vettel este acum la 13 puncte în faţa lui Fernando Alonso, astfel că disputa pentru titlul mondial se va da, cel mai probabil, până în ultima etapă a sezonului 2012.

Următoarea etapă a CM de Formula 1 va avea loc săptămâna viitoare, la Abhu Dhabi. Ultimele două curse se vor disputa în SUA (Austin, 18 noiembrie) şi în Brazilia (Sao Paulo, 25 noiembrie).