Monday , April 29 2024

Chelsea a castigat Liga Europa, dupa ce a invins cu 2-1 pe Benfica. Golul victoriei a fost marcat in minutul 93

chelsea liga europa

Formaţia engleză Chelsea Londra a câştigat Liga Europa, după ce a învins, miercuri, pe Amsterdam ArenA, echipa portugheză Benfica Lisabona, scor 2-1, golul victoriei fiind marcat de Branislav Ivanovici, în minutul 90+3. Jucătorii formaţiei Chelsea, Frank Lampard şi John Terry, au ridicat trofeul Ligii Europa, înmânat de preşedintele UEFA, Michel Platini.

La finalul partidei, Terry s-a schimbat în echipamentul de joc şi a ridicat trofeul alături de coechipierul său, la fel ca şi anul trecut, după finala Ligii Campionilor, câştigată cu Bayern Munchen.

Căpitanul echipei Chelsea, John Terry, a suferit o accidentare în partida cu Aston Villa, şi nu a evoluat miercuri seară, acesta fiind cel de-al doilea ultim act al unei competiţii europene pe care îl ratează, după ce a fost suspendat în ediţia de anul trecut a Ligii Campionilor.

În finala de pe Amsterdam ArenA, golurile au fost marcate de Torres ’60 şi Ivanovici ’90+3, pentru Chelsea, respectiv Cardozo ’68 (penalti), după un henţ al lui Azpilicueta, pentru Benfica.

Benfica: Artur – André Almeida, Luisao, Garay (Jardel ’78), Melgajero (Ola John ’66) – Enzo Pérez, Matic, Rodrigo (Lima ’66) – Gaitan, Cardozo, Salvio. Antrenor: Jorge Jesus

Chelsea: Cech – Azpilicueta, Ivanovic, Cahill, As. Cole – David Luiz, Lampard – Ramires, Mata, Oscar – Torres. Antrenor: Rafael Benitez

Cartonaşe galbene: Garay ’45+1 / Oscar ’14, Luisao ’61

FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, …