Sunday , April 28 2024

BRONZ pentru Andreea Chiţu la Grand Prix de judo de la Tokyo

andreea-chitu

Sportiva Andreea Chiţu a câştigat, vineri, medalia de bronz a categoriei 52 de kilograme la Grand Prix de judo de la Tokyo, competiţie dotată cu premii totale de 150.000 de dolari.

Andreea Chiţu a câştigat grupa B, după victorii în faţa sportivelor Pei-Ju Lien (Taipei) şi Natsumi Gomi (Japonia), dar în semifinale a fost învinsă de Erika Miranda (Brazilia), intrând în recalificări.

În această fază a competiţiei, Chiţu a trecut de Eleudis Valentim (Brazilia), cucerind medalia de bronz a categoriei 52 de kilograme.

La categoria 57 de kilograme, Corina Căprioriu a fost eliminată în turul trei al grupei D, de nipona Nae Udaka, iar în recalificări a pierdut în faţa braziliencei Rafaela Silva.

De asemenea, la categoria 48 de kilograme, Alexandra Pop a fost eliminată în turul doi al grupei D, de rusoaica Kristina Rumyantseva.

FCSB e noua campioană a României la fotbal

Un singur punct mai avea nevoie FCSB, în meciul de sâmbătă seara cu Farul Constanța, …