Atletul dornean Iulian Pop a urcat pe podium la Vlădeasa Winter Trail

Sportivul pregătit de Cristian Prâsneac a cucerit medalia de argint la concursul de alergare montană organizat în județul Cluj

Iulian Pop, atlet legitimat la CSM Dorna Vatra Dornei, a cucerit medalia de argint la Vlădeasa Winter Trail, concurs de alergare montană, desfășurat duminica trecută, în județul Cluj, pe un traseu de 15 kilometri, cu o diferență de nivel de 1.600 de metri.

Sportivul pregătit de Cristian Prâsneac a încheiat cursa cu timpul de o oră, 30 de minute și 35 de secunde, la peste un minut în urma învingătorului, Ianco Slovak.

„Sunt încântat de evoluția lui Iulian Pop la această competiție. Ne dă speranțe în perspectiva selecției pentru Campionatul Balcanic și European de alergare montană”, a precizat antrenorul Cristian Prâsneac. (Dănuț CHIDOVEȚ)