Astra Giurgiu a câştigat Cupa României după meciul cu Steaua. 4 – 2 la penalty-uri

astra

Formaţia Astra Giurgiu a câştigat Cupa României-Timişoreana pentru prima oară în istorie, după ce a învins, vineri, pe Arena Naţională, în urma loviturilor de departajare, echipa Steaua Bucureşti.

La loviturile de departajare pentru Steaua au marcat Keşeru şi Szukala, în timp ce Varela şi Pintilii au ratat.
Pentru Astra au marcat Laban, Morais, Budescu şi Yazalde, iar Cristescu a ratat.

Steaua a jucat în inferioritate numerică din minutul 53, când Sânmărtean a fost eliminat după un fault asupra lui Budescu.

Astra a rămas în inferioritate în minutul 97, când Alibec a fost eliminat pentru un fault asupra lui Varela.

Steaua: Tătărușanu – Georgievski (Keşeru ’44), Szukala, Varela, Latovlevici – Prepeliță (Râpă ’71) – Popa (Piovaccari ’81), Sânmărtean, Pintilii, Tănase – Chipciu. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Astra Giurgiu: Lung – Mățel, Găman, Ben Youssef, Morais – Yahaya (Cristescu ’91), Laban – Yoda (De Amorim ‘106), Bukari (Alibec ’72), Budescu – Yazalde. Antrenor: Daniel Isăilă

Cartonaşe galbene: Georgievski ’36, Prepeliţă ’56, Szukala ’88, Pintilii ‘105+1 / Găman ’30, Ben Youssef ’64, Yazalde ’83, Cristescu ’91, Morais ‘103, Laban ‘117

Cartonaş roşu: Sânmărtean ’53

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Miklos Nagy şi de asistenţii suplimentari Istvan Kovacs şi Adrian Comănescu.

Rezervă pentru arbitru de centru a fost Sebastian Colţescu, în timp ce Vasile Marinescu a fost rezervă de asistenţi.
Observatori au fost Octavian Goga şi Alexandru Deaconu.

Fanii stelişti au afişat următoarele bannere: “Belo și Prodan: Pentru noi eroi! Pentru voi gunoi”; “Noi la al 9-lea event, voi figuranți în clasament”; “Vrem un fotbal curat, nu de pariuri decapitat”, “În timp ce echipele de tradiție dispar, câștigăm campionate fără niciun adversar”.
La meci au asistat 48.201 spectatori. (realitatea.net)