Romania – Finlanda, 0-2 in preliminariile Euro 2016. "Dubla" Bogdan Stancu

romania-finlanda

Reprezentativa României a învins, marţi, la Helsinki, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata Finlandei, în etapa a treia a grupei F de calificare la Euro-2016, în care ambele goluri au fost marcate de Bogdan Stancu şi “tricolorii” au evoluat cu un jucător în plus din minutul 56.
Bogdan Stancu a marcat în minutele 54 şi 83.
0-1: Stancu a marcat cu capul din patru metri după un corner de pe dreapta executat de Lucian Sânmărtean.
Din minutul 56, Finlanda a evoluat cu un jucător mai puţin, după ce Ring a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe.
0-2: Stancu a reuşit “dubla” cu un şut de la aproximativ 20 de metri.
Finlanda: Maenpaa – Hurme, Toivio, Moisander, Arkivuo – Ring, Sparv, Hetemaj (Pohjanpalo ’64) – Hamalainen (Markkanen ’74), Pukki (Riski ’46), Eremenko. Selecţioner: Mixu Paatelainen.
România: Tătăruşanu – Luchin, Chiricheş, D. Grigore, Raţ – Hoban, Pintilii – Torje, Chipciu (Sânmărtean ’49), Tănase (Enache ’84) – Stancu (Rusescu ’86). Selecţioner: Victor Piţurcă.
Cartonaşe galbene: Ring ’52, ’56 / Tănase ‘8, Stancu ’44, D. Grigore ’80.
Cartonaş roşu: Ring ’56.
Meciul a fost arbitrat de italianul Paolo Tagliavento, ajutat la cele două linii de Lorenzo Manganelli şi Mauro Tonolini, în timp ce rezervă a fost Giulio Dobosz.
Asistenţi suplimentari la acest meci au fost Marco Guida şi Gianpaolo Calvarese.
Căpitanul echipei naţionale, Răzvan Raţ, s-a aflat la meciul cu numărul 100 pentru România.