Thursday , June 13 2024

Rapidul și Pojorâta au retrogradat la braț în Liga a III-a

Cele două echipe sucevene au încheiat sezonul 2015/2016 pe primele două locuri de sub linia roșie a retrogradării. Sâmbătă, în ultima etapă din play-out, Rapidul a câștigat, cu scorul de 3-2, la Balotești, în vreme ce Pojorâta a surclasat pe teren propriu, cu scorul 8-1, pe Gloria Buzău. Negru, Mateiciuc și I. Plămadă au marcat pentru “ceferiști”, victoria Bucovinei fiind adusă de Buhăcianu (2), Nuțescu, Căinari, Juncănaru, Coman, Stănescu, Răuță . Rapidul mai are o singură șansă de a continua și în sezon viitor în Liga a II-a: în baza unei posibile invitații din partea Federației Române de Fotbal

Rapid - spectatori [800x600]

Fotbalul sucevean a ajuns într-un final de istorie, după ce atât Rapid CFR Suceava, cât și Bucovina Pojorâta au retrogradat în Liga a III-a la sfârșitul sezonului 2015/2016. Agonia celor două echipe sucevene a luat sfârșit sâmbătă, odată cu finalul ultimei etape din play-out.
Cu un buget mai consistent ca niciodată, dar ajuns prea târziu în conturile clubului pentru a mai putea face transferuri, rămasă cu un lot de jucători de o valoare îndoielnică și cu o conducere diletantă, gruparea de pe stadionul Areni s-a întors în anonimat după patru sezoane petrecute la nivelul eșalonului doi al fotbalului românesc.
Rapidul a încheiat campionat pe primul loc de sub linia roșie a retrogradării, chiar dacă s-a impus sâmbătă, în ultima etapă din play-out-ul Ligii a II-a, cu scorul de 3-2, pe terenul celor de la CS Balotești.
Negru a deschis scorul pentru “ceferiști” în minutul 32, după ce lobat pe portarul Iordan în urma unei recentrări cu capul a lui I. Plămadă. Oaspeții a stat însă în avantaj doar trei minute, ilfovenii egalând situația dintr-un penalty comis de Tăutianu și transformat de Antoche.
Trupa condusă de Daniel Bălan a revenit în avantaj în primul minut de după pauză. Sucevenii au beneficiat de un corner, Sfrijan a trimis în bară, mingea a sărit la Mateiciuc, care și-a trecut în cont prima reușită în liga secundă cu o execuție de la 11 metri. Rapidiștii s-au văzut însă egalați din nou în minutul 74, când C. Dedu a avut o incursiune pe partea dreaptă, a pasat în mijlocul careului pentru I. Sandu, iar căpitanul echipei gazdă l-a învins pe Hânțăscu pentru a doua oară.
Rapidul a plecat totuși cu toate cele trei puncte din Ilfov, I. Plămadă marcând golul victoriei în minutul 86, cu o execuție pe sub portar.
CS Balotești: Iordan – Stelitano, Flămânzeanu, Marciuc, Antoche, P. Ioniță, I. Sandu, Mirescu, Gojnea, Dedu, A. Pătrașcu. Antrenor: Cornel Nica.
Rapid Suceava: Hânțăscu – Mateiciuc, Velescu, Tăutianu – Alecsandru, Sfrijan, Dănilă, Aeroaiei, Semeghin – I. Plămadă, M. Negru. Antrenor: Daniel Bălan. Au mai intrat: Bălan și I. Mihai.
Rapidiștii speră să continue în Liga a II-a pe bază de invitație
Intrat pe teren la meciul de sâmbătă din postura de rezervă, Daniel Bălan și-a felicitat colegii pentru victoria obținută, precizând că Rapidul a pierdut lupta pentru salvarea de la retrogradare în jocurile cu Bucovina Pojorâta (2-3) și Gloria Buzău (1-1). “Băieții au jucat foarte bine. Chiar le-am spus la final că nu meritam să retrogradăm. Din păcate, punctul pierdut la Pojorâta și cele două puncte pierdute acasă cu Buzăul ne-au costat”, a declarat antrenorul Daniel Bălan.
Incepând din sezonul viitor, Liga a II-a se va comasa într-o singură seria formată din 22 de echipe. Chiar dacă în acest moment sunt în Liga a III-a, rapidiștii speră să continue în eșalonul doi în baza unei posibile invitații pe care Federația Română de Fotbal ar putea-o face cluburilor care au retrogradat “la mustață” la finalul ultimului sezon.
Bucovina Pojorâta a rezistat doar un sezon în Liga a II-a
Bucovina Pojorâta a rezistat doar un sezon la matineu. A părăsit totuși Liga a II-a cu fruntea sus, după ce a surclasat sâmbătă, în ultima etapă din play-out, formația Gloria Buzău, cu scorul de 8-1.
Chiar dacă a venit la poalele Giumalăului cu doar patru jucători seniori, restul fiind suspendați în dosarul meciurilor trucate, formația buzoiană a deschis scorul în minutul 27, când Robert Gheorghe a rămas singur cu portarul Raul Pop și a înscris pentru 0-1 la pauză.
Trupa antrenată de Dănuț Mândrilă a scăpat însă de o rușine în repriza secundă. Nou-intratul Nuțescu a egalat în minutul 50, în urma unei lovituri libere executată de Căinari, iar în următoarele două minute Buhăcianu și-a trecut în cont o dublă pentru 3-1 pe tabelă.
Recitalul gazdelor a continuat, iar între minutele 63 și 65, Căinari și Juncănaru l-au învins în alte două rânduri pe ex-rapidistul A. Preda.
Coman și-a trecut la rândul lui numele pe lista marcatorilor în minutul 87, Stănescu a marcat și el trei minute mai târziu, iar Răuță a pus bomboana pe coliva buzoienilor în prelungiri, închizând tabela la 8-1.
Bucovina Pojorâta: R. Pop – D. Cristescu, Târțârău, Jarda, Duțică, Acostăchioaie, Vl. Stănescu, Jugaru, Juncănaru, M. Coman, Buhăcianu. Antrenor: Dănuț Mândrilă. Au mai intrat: Nuțescu, Căinari și Răuță.
Gloria Buzău: A. Preda – Răduca, C. Marcu, M. Voicu, Botă, Koprindzhiyski, M. {erban, C. Tatu, R. Gheorghe, Fl. Radu, Cojanu. Antrenor: Constantin Stan.
Ilie Supernat, președintele Bucovinei: “Am ieșit cu capul sus”
Președintele clubului Bucovina Pojorâta, Ilie Supernat, consideră că “alb-albaștrii” nu s-au făcut de rușine în Liga a II-a, la finalul unui sezon în care Căinari și compania au reușit două victorii de răsunet în fotbalul românesc, Rapid București și Farul Constanța plecând învinse de la poalele Giumalăului. “Unii jucători s-au crezut deja în vacanță. Echipa fiind retrogradată de două etape, unii au intrat puțin mai timorați în prima repriză, dar, în a doua, au intrat mai motivați și asta s-a văzut pe tabelă. Eu spun că nu ne-am făcut de rușine. Sunt orașe sau județe fără echipe în Liga a II-a. Noi am încercat, am făcut tot ce am putut și eu zic că am ieșit cu capul sus. Mergem la nivelul următor sau cine știe ce se va întâmpla în continuare. Ne vom pune la masa să vedem ce putem face pentru sezonul următor. La noi, bugetul a fost limitat și am mers mai departe cu ceea ce aveam. Vom face o analiză pentru a vedea unde mergem la începutul lunii iulie. Vom vedea ce se întâmplă în Liga 2, ce decizii se vor lua. Oricum, Federația a zis că două serii nu vor mai fi”, a declarat Ilie Supernat.
Rezultatele ultimei etape:
Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău 8-1
CS Balotești – Rapid Suceava 2-3
Ceahlăul – ACS Berceni 0-3

La finalul turneului play-out-ului, primele două clasate, CS Balotești și ACS Berceni, au rămas în Liga a II-a, ocupanta locului 3, Gloria Buzău, va disputa un baraj pentru salvarea de la retrogradare cu ocupanta locul 3 din play-out-ul seriei de vest, Olimpia Satu Mare, în vreme ce ultimele trei clasate, Rapid CFR Suceava, Bucovina Pojorâta și Ceahlăul Piatra Neamț au retrogradat în eșalonul trei. (Dănuț CHIDOVET)