Tuesday , April 30 2024

Romania pierde un meci de infarct cu Muntenegru la Campionatul Mondial de handbal feminin

Romania a fost invinsa de Muntenegru la Campionatul Mondial de handbal feminin si tremura serios pentru calificarea in grupa principala.

Tricolorele au pierdut o confruntare pe care au avut-o in mana, scor 27-26.

Inceputul de meci a fost foarte greoi pentru echipa noastra, care a avut nevoie de sase minute pentru a marca primul sau gol.

Apoi, lucrurile au luat o turnura mai buna, in special datorita faptului ca Neagu si-a intrat in forma si a inceput sa marcheze gol dupa gol.

Romania a reusit asadar sa treaca in avantaj, am avut si un avans de doua goluri, dar din cauza impreciziei de la finalizare si a problemelor din defensiva de pe extrema nu am reusit sa ne desprindem.

La pauza am condus cu 12-11, in conditiile in care am incheiat prima repriza cu doua jucatoare in plus pe teren.

In repriza a doua, fetele noastre au inceput foarte bine si au luat un avans de patru goluri pe tabela.

A urmat insa un moment incredibil, in care ne-am prabusit din senin si am luat sapte goluri la rand, iar Muntenegru a condus cu trei goluri.

Finalul de meci ne-a adus astfel in situatia de a alerga pentru a reveni pe tabela.

Fetele noastre au fost aproape de egalare, dar au fost imprecise la finalizare si au pierdut astfel partida.

Dupa rezultatele inregistrate miercuri, Spania si Muntenegru s-au calificat deja in grupa principala.

Cum Ungaria are un meci usor cu Senegal astazi, Romania are nevoie de victorie in partida cu maghiarele. Egalul nu este o solutie, in conditiile in care golaverajul este criteriul de departajare si stam slab la acest capitol.

FC Botoșani învinge Petrolul Ploiești și iese din zona periculoasă a retrogradării

Etapa a 7-a play out-ului Superligii la fotbal masculin a consemnat ieșirea echipei FC Botoșani …