Sunday , May 19 2024

Retrogradare scrie pe noi! Foresta a dezamăgit din nou

Echipa suceveană a rămas pe ultimul loc în Liga a II-a, după ce a pierdut sâmbătă, pe stadionul Areni, în faţa celor de la CS Afumaţi, cu scorul de 0-1, într-un meci din etapa a XXX-a u unicul gol a fost marcat de Alin Zaharia, în minutul 24. In urma acestei înfrângeri, a patra consecutivă în campionat, Foresta este la patru puncte de ultimul loc care asigură salvarea de la retrogradare  Liga2. Foresta (3)

Retrogradare scrie pe Foresta. Cu majuscule! Echipa suceveană a rămas cu “lanterna roşie” în braţe, la patru puncte de ultimul loc care asigură menţinerea în Liga a II-a, după ce a pierdut, cu scorul de 0-1, meciul disputat sâmbătă, pe stadionul Areni, în faţa formaţiei CS Afumaţi.

Presată de situaţia disperată din clasament, trupa antrenată de Florentin Petre a căutat să marcheze repede, dar Cerlincă a ratat în două rânduri ţinta de la distanţă. Oaspeţii au echilibrat imediat disputa, reuşind să deschidă scorul în minutul 24, când Alin Zaharia a înscris cu un şut din interiorul careului, printre mâinile lui Began, după o minge resprinsă de apărarea suceveană. Portarul gazdelor s-a revanşat cinci minute la târziu, când a scos balonul din viclu la un şut trimis de Onea. Titularizat în premieră la nivelul eşalonului secund, Martin a avut două şanse de a egala într-un interval de doar trei minute, dar, mai întâi a trimis cu capul peste poarta, iar apoi a fost blocat de un fundaş advers în momentul şutului. Ultima ocazie a primei reprize a aparţinut lui Cerlincă, care a trimis mult peste bara transversală dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

Partea secundă a început cu o şansă mare de gol consemnată în dreptul gazdelor. Sumanariu a scăpat sigur cu Marinescu, l-a lobat pe goalkeeperul ilfovean, dar Buzea a respins mingea de pe linia porţii cu preţul unei accidentări. Pe contre, oaspeţii îşi puteau dubla avantajul în minutul 52, când Vasile Stefan a şutat în bară din interiorul careului. Opriş, unul dintre puţinii jucători cu chef de joc din tabăra suceveană, şi-a încercat şansa în minutul 64, dar şutul de la mare distanţă trimis de stoperul Forestei a fost reţinut în doi timpi de Marineascu. In jumătatea opusă de teren, CS Afumaţi îşi putea securiza victoria la ocaziile lui Vasile Stefan, din lovitură liberă, şi a nou-intratului Burlacu. Formaţia suceveană a încheiat meciul cu portarul Began în careul advers şi cu o şansă mare de egalare trecută în dreptul lui Stănescu, care, în minutele de prelungire, a şutat în Marinescu din interiorul careului.

Foresta – CS Afumaţi s-a terminat 0-1, un scor al neputinţei din teren şi a deznădejdii din tribunele Areniului.

Foresta: Began – Secrier, Mateciuc, Opriş, Lupuşor (O. Onofraş 66’) – Sumanariu, Makriev, Vl. Stănescu, Cerlincă – M. Matei, R. Martin (Gulei 46’). Antrenor: Florentin Petre.

CS Afumaţi: Marinescu – Onea, Robicek, Buzea, Ciochină – Olariu, Al. Zaharia (Buduroi 70’) – Vl. Tudorache, Rz. Avram (D. Burlacu 73), St. Vasile (Manole 90^1’) – M. Dedu. Antrenor: Vasile Neagu.

Sportul Snagov – Chindia Târgovişte

In runda viitoare, Foresta va evolua miercuri, de la ora 17.00, în fieful liderului campionatului, Dunărea Călăraşi. (Dănuţ CHIDOVET)

Fotbal. Victorie dramatică pentru FC Botoşani în prima manşă a barajului pentru Superligă

FC Botoşani a obţinut o victorie dramatică, 1-0 (0-0) cu CS Mioveni, vineri seara, pe …