In prima etapă, programată sâmbăta viitoare, Rapid CFR Suceava va primi, pe stadionul Areni, vizita celor de la CS Balotești, în vreme ce Bucovina Pojorâta se va deplasa pe terenul Gloriei Buzău
Federația Română de Fotbal a anunțat țintarul după care se vor desfășura meciurile din play-out-ul pentru menținerea în liga secundă.
Rapid Suceava va începe lupta pentru salvarea de la retrogradare, sâmbătă, pe stadionul Areni, cu un meci crucial în fața celor de la CS Balotești. Tot sâmbătă, în prima etapă din cele zece ale play-out-ului, Bucovina Pojorâta se va deplasa pe terenul formației Gloria Buzău.
După anularea rezultatelor înregistrate de Oțelul Galați și a înjumătățirii punctele acumulate în sezonul regulat, Rapidul începe play-out-ul de pe locul 9, cu 11 puncte, în vreme ce Bucovina Pojorâta pleacă din postura de ocupantă a locului 11, cu 7 puncte.
Programul complet din play-out:
Prima etapă (9 aprilie):
ACS Berceni – Ceahlăul Piatra Neamț
Gloria Buzău – Bucovina Pojorâta
Rapid CFR Suceava – CS Balotești
Etapa a II-a (16 aprilie):
Bucovina Pojorâta – ACS Berceni
CS Balotești – Gloria Buzău
Ceahlăul Piatra Neamț – Rapid CFR Suceava
Etapa a III-a, (23 aprilie):
ACS Berceni – CS Balotești
Gloria Buzău – Rapid CFR Suceava
Ceahlăul Piatra Neamț – Bucovina Pojorâta
Etapa a IV-a (30 aprilie):
Rapid CFR Suceava – ACS Berceni
CS Balotești – Bucovina Pojorâta
Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamț
Etapa a V-a, (7 mai):
ACS Berceni – Gloria Buzău
Bucovina Pojorâta – Rapid CFR Suceava
Ceahlăul Piatra Neamț – CS Balotești
Etapa a VI-a (11 mai):
Gloria Buzău – ACS Berceni
Rapid CFR Suceava – Bucovina Pojorâta
CS Balotești – Ceahlăul Piatra Neamț
Etapa a VII-a (14 mai):
ACS Berceni – Rapid CFR Suceava
Bucovina Pojorâta – CS Balotești
Ceahlăul Piatra Neamț – Gloria Buzău
Etapa a VIII-a (21 mai):
CS Balotești – ACS Berceni
Rapid CFR Suceava – Gloria Buzău
Bucovina Pojorâta – Ceahlăul Piatra Neamț
Etapa a IX-a, (28 mai):
ACS Berceni – Bucovina Pojorâta
Gloria Buzău – CS Balotești
Rapid CFR Suceava – Ceahlăul Piatra Neamț
Etapa a X-a (4 iunie):
Ceahlăul Piatra Neamț – ACS Berceni
Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău
CS Balotești – Rapid CFR Suceava
La finalul play-out-ului, primele două clasate vor rămâne în Liga a II-a, ocupanta locului 3 va disputa un baraj pentru salvarea de la retrogradare cu ocupanta locul 3 din play-out-ul seriei de vest, în vreme ce ultimele trei clasate vor retrograda direct în eșalonul trei. (Dănuț CHIDOVET)