Monday , April 29 2024

Monica Niculescu a invins-o pe Radwanska si s-a calificat in finala la Nottingham

monica niculescu

Monica Niculescu a castigat meciul din semifinalele turneului WTA de la Nottingham, Marea Britanie, contra sportivei din Polonia Agnieszka Radwanska, scor 5-7, 6-4, 6-0.

Partida a durat doua ore si 15 minute.

Dupa un prim set pe care Agnieszka Radwanska l-a controlat in mare masura, un set pe care de altfel poloneza l-a si castigat cu 7-5, Monica Niculescu a revenit si a intors surprinzator soarta partidei. In primul set, condusa cu 5-2, Monica a revenit la 5-5, apoi a cedat ultimul game.

Chiar daca putea trimite primul set in tiebreak, dupa ce a servit la 5-6, Niculescu nu si-a pierdut stapanirea de sine si a castigat mansa secunda cu 6-4, dupa 47 de minute de joc.

Demoralizata, Agnieszka Radwanska si-a pierdut controlul total si a pierdut ultima mansa, cea decisiva, la zero! A fost 6-0 pentru Monica Niculescu, care avanseaza in finala de la Nottingham.

Acolo unde va juca cu invingatoarea din a doua semifinala, si anume Allison Riske din Statele Unite (48 WTA) sau Ana Konjuh (Croatia, 87 WTA).

Şase canotori suceveni au câștigat în acest week-end medalii de aur la Campionatul European din Ungaria

România a cucerit în premieră o medalie de aur în proba masculină de dublu vâsle …