Final de campionat: Otelul campioana, Timişoara pe doi, Steaua in Liga Europa

Cortina a căzut peste Liga I. Oţelul Galaţi este noua campioană a României, Universitatea Craiova, Victoria Brăneşti, Unirea Urziceni şi Sportul Studenţesc  au retrogradat în Liga a II-a.

Oţelul Galaţi şi FC Timişoara vor evolua în Liga Campionailor, iar FC Vaslui, Steaua, Rapid şi Dinamo merg în Europa League. Campioana de anul trecut, CFR Cluj, a terminat sezonul pe un modest loc 11!

Mizele etapei erau locul doi disputat de FC Timişoara şi FC Vaslui şi ultimul loc de Europa League, pe care “se băteau” Steaua şi Gaz Metan.

Bănăţenii şi-au câştigat locul din preliminariile Ligii Campionilor după ce au umili pe Dinamo, învingând cu 4-1.

De partea cealaltă, Steaua a reuşit şi-a câştigat dreptul de a evolua Liga Europa după ce a învins în deplsare CFR Cluj cu scorul de 3-1.

Iată cum se arată clasamentul final al ediţiei 2010/2011 a Ligii I.

18. Sportul Studenţesc 23p

*Universitatea Craiova şi Gaz Metan Mediaş mai au de disputat un meci după ce întâlnirea de sâmbătă a fost suspendată din cauza ploii, dar clasamentul nu mai poate fi schimbat.

Otelul Galaţi – campioană/grupe Liga Campionilor
FC Timişoara – preliminarii Liga Campionilor
Vaslui, Rapid, Steaua şi Dinamo – preliminarii Europa League
U Craiova, Urziceni, Brăneşti şi Sportul – retrogradate

Iată rezultatele ultimei etape:

Astra Ploieşti – Oţelul Galaţi 0-1 (Punosevac 22)

FC Timişoara – Dinamo 4-1 (Luchin 15, Nikolic 37, 59, Ignjatijevic 77 / Ţugudean 17)

Pandurii Târgu Jiu – FC Vaslui 0-1 (Cânu 75)

Rapid – FC Braşov 1-0 (Sburlea 11)

CFR Cluj – Steaua 1-3 (Buş 43/Surdu 5, Nicoliţă 18, Bilaşco 89)

“U” Craiova – Gaz Metan 1-0 (M. Costea 27)

FCM Tg. Mureş – U Cluj 0-2 (Păcurar 54), Machado 83)

Victoria Brăneşti – Gloria Bistriţa 2-0 (Oprea 30, Zuluf 32)

Sportul Studenţesc – Unirea Urziceni 2-1 ( Curelea 33, 61, 78, Ferfelea 82,86 /G.Toba 2)