Friday , April 26 2024

Andrei Dorin Rusu a devenit triplu campion național indoor

Atletul pregătit de Cristian Prâsneac la CSM Dorna Vatra Dornei s-a impus miercuri, în proba de 1.500 de metri din cadrul Campionatelor Naționale de Sală, atât la seniori, cât și la tineret. Aseară, Rusu a devenit campion național la tineret și în proba de 800 de metri. Alți doi sportivi de la CSU Suceava au urcat pe podium în proba de aruncare a greutății

Andrei Dorin Rusu a cucerit medalia de aur în proba de 1.500 de metri, miercuri, în prima zi a Campio­natelor Naționale de Atletism Indoor ce se desfășoară în sala “Lia Manoliu” din București.

Sportivul pregătit de Cristian Prâsneac la CSM Dorna Vatra Dornei a obținut titlul național atât la seniori, cât și la tineret, după ce a trecut linia de sosire cu timpul de 3 minute, 50 de secunde și 52 de sutimi, la doar 24 de sutimi de secundă în fața următorului clasat, Adrian Garcea.

Tot miercuri, Marius Mus­teață și Alin Firfirică, sportivi pregătiți de Ioan Zanfirache și Daniela Costian la CSU Suceava, au urcat pe podium în proba de aruncare a greutății. Musteață a cucerit argintul, cu o performanță de 17 metri și 99 de centrimetri, în timp ce Firfirică a luat bronzul cu o aruncare de 17 metri și 7 cen­trimetri, într-o probă câștigată de un alt atlet trecut pe la CSU Suceava, Andrei Gag, care a devenit campion național cu o performanță de 19 metri și 93 de centimetri.

“M-am decis în ultima clipă să particip la această probă după o discuție cu antrenoarea mea. Eu fac disc, iar pentru mine aruncarea greutății este ceva inedit. Mă bucur mult că am aruncat peste 17 metri și că am reușit să cuceresc o medalie în această probă. A fost un concurs frumos la greutate. Mi-a plăcut atmosfera de la Naționale. În ceea ce privește aruncarea discului, în acest sezon îmi doresc să fac baremul de calificare și mai apoi țintesc o medalie la Campionatul Mondial de la Tokyo”, a declarat Firfirică pentru fra.ro.

Aseară, în ultima reuniune a Campionatelor Naționale de Atletism Indoor, Dorin Andrei Rusu (Dorna Vatra Dornei) a mai cucerit o medalie de bronz în proba de 800 de metri seniori și aurul la tineret. (Dănuț CHIDOVEȚ)

Elevii Teodor Cârloanță și Marian Nicolay Ionescu, în lotul lărgit pentru Olimpiada Internațională de Biologie din Kazahstan

Marian Nicolay Ionescu a obținut Mențiune acordată de Ministerul Educației și elevii Teodor Cârloanță, Amalia …