Sunday , May 12 2024

Universitatea, victorie dramatica la Cluj

N echipa sucevean\ s-a impus pe terenul ardelenilor cu scorul de 20-19 (13-9), golul victoriei fiind marcat de Adrian Chiru] cu patru secunde `nainte de fluierul final n portarul Iulian Andrei [i interii Adomnic\i [i Dediu, fiecare cu c=te patru goluri `nscrise, au fost cei mai buni oameni ai lui Leonard Bibirig n la finalul etapei a VII-a, Universitatea a urcat pe locul 4 `n clasamentul Ligii Na]ionale

Universitatea a sc\pat de complexul meciurilor jucate `n fieful grup\rii “U” Transilvania Cluj. Dup\ `nfr=ngerile din ultimele dou\ sezoane, echipa preg\tita de Leonard Bibirig a `nregistrat s=mb\ta prima victorie din istoria confrunt\rilor su[]inute sub dealul Feleacului, dup\ ce s-a impus `n fa]a ardelenilor cu dramaticul scor de 20-19, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a VII-a din cadrul Ligii Na]ionale.
Poposit\ `n sala “Horia Demian” cu g=ndul de a recupera cele dou\ puncte pierdute `n runda precedent\ `n detrimentul vicecampioanei UCM Re[I]a, forma]ia sucevean\ a `nceput `n for]a partida contra clujenilor, lu=nd un avans de patru goluri `nc\ din minutul 11, scor 6-2. ~n ciuda timeout-ului solicitat de antrenorul Constantin {tefan, “sepcile ro[ii” nu [i-au revenit, astfel c\ oaspe]ii s-au distan]at p=n\ `n minutul 21 la [ase reu[ite pe tabela de marcaj, scor 11-5.
Dominat\ de rat\ri la ambele por]i, prima repriz\ s-a `ncheiat cu un scor atipic pentru un meci de handbal, din punct de vedere al golurilor `nscrise, scor 13-9 `n favoarea grup\rii sucevene.
Repriza secund\ a scos `n eviden]\ aceia[i ap\rare ermetic\ a echipei lui Leonard Bibirig, paradele portarului Andrei p\str=nd intact avantajul de patru goluri luat de oaspe]i la pauz\, scor 18-14 `n minutul 45. Ultima parte a meciului a fost una de co[mar pentru handbali[tii suceveni, care, `ntr-un interval de 13 minute nu au reu[it s\ marcheze niciun gol `n poarta ardelenilor. Astfel, pe fondul ocaziilor ratate de oaspe]i, clujenii au izbutit s\ restabileasc\ egalitatea cu un minut `nainte de fluierul final, scor 19-19. Trupa lui Leonard Bibirig avut `ns\ ultimul atac al meciului, golul victoriei sucevene la Cluj plec=nd din bra]ul lui Adrian Chiru], care a marcat cu patru secunde `nainte de final pentru 20-19, trimit=nd cele doua puncte `n contul oaspe]ilor.
“U” Transilvania Cluj: St\nescu, Szopka, – Bondar 6 goluri, Vlad 4, Grasu 3, Hagiu 2, Busecan 2, Mihai 1, Mustea]\ 1, Burc\, Laz\r, Mincan. Antrenor: Constantin {tefan.
Universitatea Suceava: Andrei, Pralea – Adomnic\i 4 goluri, Dediu 4, Chiru] 3, Ciubotariu 2, Ilie[ 2, Gavriloaia 1, }u]u 1, Pancu 1, Mitrea 1, {old\nescu, Zvanciuc, Acatrinei, Matei. Antrenor: Leonard Bibirig.

N Bibirig: “Am avut un portar `n zi de gra]ie”

Antrenorul Leonard Bibirig a declarat c\ victoria ob]inut\ la Cluj se datoreaz\ `n mare parte presta]iei bune pe care a avut-o defensiva sucevean\ [I `n special portarul Iulian Andrei. “A fost un meci echilibrat, cele dou\ echipe cunoscându-se foarte bine, rezultatul final depinz=nd mult de forma de moment a juc\torilor. Noi am f\cut o prim\ repriz\ foarte bun\, în care ap\rarea a func]ionat foarte bine [i am avut un portar în zi de gra]ie care ne-a ajutat foarte mult chiar pe tot parcursul meciului. Clujul, dup\ o prim\ parte mai slab\ a condus ostilit\]ile în partea secund\, dar juc\torii no[tri au dat dovad\ c\ au acumulat mult\ experien]\ de joc, care a contat foarte mult în final. Atuurile noastre în acest meci au fost poarta [i ap\rarea. }in s\ felicit întreaga echip\ pentru modul cum s-a d\ruit  [i s-a luptat in meciul de la Cluj. Este o victorie mare pentru noi, în fa]a unei echipe cu care ne lupt\m la un loc în cupele europene [i care ne-a învins în ultimii doi ani la diferen]\ de un gol”, a spus Bibirig.

N {tefan: “Un rezultat echitabil era cel de egalitate”

De partea cealalt\, antrenorul clujenilor, Constantin {tefan consider\ c\ un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil `n partida de s=mb\t\, preciz=nd totodat\ c\ rat\rile elevilor s\i sunt principalele cauze ale `nfr=ngerii suferite `n fa]a sucevenilor. “A fost un joc pres\rat cu multe rat\ri de ambele p\r]i. Noi am început mai slab dar ne-am revenit pe parcurs [i am egalat în ultimul minut de joc, dar într-un final sucevenii au ob]inut victoria printr-un gol marcat în ultimele secunde. Poate au meritat aceast\ victorie datorit\ faptului c\ ne-au condus tot meciul [i au ar\tat o coeziune mai mare de grup, dar per ansamblu cred c\ un rezultat echitabil era cel de egalitate. Noi, din p\cate, am ratat foarte mult din situa]ii foarte clare, de exemplu din cinci arunc\ri de la 7 metri am înscris doar un singur gol, iar aceste nereu[ite cumulate au cânt\rit foarte mult în economia jocului”, a precizat tehnicianul ardelenilor.

{tiin]a Bac\u – HCM Constan]a 29-25

Dupa aceast\ rund\, Liga Na]ional\ va lua o pauz\ de trei saptamani, prilejuit\ de ac]iunile echipei na]ionale. Ajuns\ pe locul 4 `n clasament, trupa lui Leonard Bibirig va reveni pe teren pe data de 6 noiembrie, c=nd va primi `n sala LPS vizita coda[ei CSM Bucure[ti. (D\nu] CHIDOVE})

Liderul mondial Novak Djokovic s-a calificat vineri seară în turul trei la turneul Masters de …