Saturday , April 27 2024

Universitatea II a castigat la Piatra Neamt

N echipa sucevean\ s-a impus sub Pietricica, cu scorul de 27-24 (13-13), `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a IV-a a Diviziei A la handbal masculin

Universitatea II a bifat `n weekendul trecut prima victorie `n deplasare `n actuala stagiune a Diviziei A de handbal masculin, dup\ ce s-a impus cu scorul de 27-24, pe tereneul grup\rii LPS Piatra Neam], `ntr-un meci meci cont=nd pentru etapa a IV-a.
De[i au avut parte de un debut furibund de meci, reu[ind s\ se distan]eze dup\ primele [ase minute la scorul de 6-0, echipa sucevean\ a cedat ini]iativa spre finalul primei reprize, intr=nd la vestiare la egalitate cu gazdele, scor 13-13. R\ma[i `nc\ din startul reprizei secunde f\r\ Marius Bahan, trimis `n tribune dup\ trei elimin\ri a c=te dou\ minute, handbali[tii suceveni s-au v\zut condu[i `n minutul 47 la o diferen]\ de patru goluri, scor 18-22. “Studen]ii” [i-au revenit `ns\ miraculos `n ultimele zece minute ale jocului, c=nd au profitat din plin de gre[elile comise de defensiva nem]ean\ [i s-au impus `n final cu scorul de 27-24.
Din echipa “studen]ilor” s-au remarcat portarul Andrei Spiridon, Cosmin }ig\na[u – 8 goluri [i Alin Ro[u – 7 goluri.
Dup\ primele patru etape ale campionatului, forma]ia condus\ de R\zvan Bernicu ocup\ pozi]ia a treia `n clasamentul primei serii, cu 4 puncte acumulate `n trei partide disputate. ~n runda viitoare, programat\ s=mb\t\, 9 octombrie, Universitatea II va primi, pe teren propriu, vizita forma]iei CSM Foc[ani. (D.C.)

N Rezultatele etapei a IV-a:

LPS Piatra Neam] – Universitatea II Suceava    24-27
CSM Foc[ani – HC Vaslui                26-27
Universitatea Gala]i – Politehnica Ia[i        26-27
{tiin]a II Bac\u a stat.

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …