Universitatea a surclasat formatia CSM Focsani

N echipa sucevean\ s-a impus cu un categoric 36-23 (17-13), `n fa]a vr\ncenilor, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a V-a din cadrul Diviziei A

Universitatea II a `nregistrat s=mb\t\ a treia victorie consecutiv\ `n campionat, dup\ ce s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 36-23, `n fa]a celor de la CSM Foc[ani, `ntr-un meci cont=nd pentru etapa a V-a din cadrul Diviziei A la handbal masculin.
De[i a beneficiat de aportul a trei juc\tori de la prima etapa, Tu]u, Matei [i Zvanciuc, echipa antrenat\ de R\zvan Bernicu nu a reu[it s\ se distan]eze decisiv pe parcursul primei reprize, echipa sucevean\ intr=nd la pauza cu un avantaj de patru goluri, scor 17-13.Gazdele s-au dezl\n]uit `ns\ `n repriza secund\, c=nd Bahan, Ro[u [i }u]u au f\cut legea pe semicercul advers, asigur=ndu-le `n final “studen]ilor” o victorie categoric\ la 13 goluri, scor 36-23.
Echipa sucevean\ a folosit urm\torii juc\tori: Spiridon, Dr\ghici – Bahan – 9 goluri, }u]u – 6, Ro[u – 6, Matei – 3, Zvanciuc – 3, Grigora[ – 3, T=rzioru – 3, Smeu – 2, }ig\na[ – 1, Camilar – 1, Petrea – 1, Buga. Antrenor R\zvan Bernicu.
~n alte dou\ meciuri cont=nd pentru etapa a V-a, HC Vaslui s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 26-25, `n fa]a celor de la Universitatea Gala]i, `n timp ce {tiin]a II Bac\u a `nvins acas\, cu scorul de 29-25, gruparea LPS Piatra Neam].
Universitatea II Suceava ocup\ `n acest moment locul secund `n clasamentul seriei, cu 6 puncte acumulate `n 4 meciuri, urm=nd ca etapa viitoare s\ se deplaseze pe terenul grup\rii Universitatea Gala]i, `ntr-un meci programat s=mb\t\, 16 octombrie. (D.C.)