Universitatea a castigat la pas amicalul cu Stiinta Bacau

N echipa preg\tit\ de Leonard Bibirig s-a impus `n fa]a b\c\unilor cu scorul de 39-31, dup\ ce, la pauz\, “studen]ii” aveau un avantaj consistent de 12 goluri, scor 19-7

Echipa local\ de handbal Universitatea s-a impus cu scorul de 39-31, `n fa]a forma]iei {tiin]a Bac\u, intr-o partida amical\ disputat\ ieri, `n sala Liceului cu Program Sportiv din Suceava
Prima repriz\ a fost dominat\ autoritar de juc\torii preg\ti]i de Leonard Bibirig. Profitând [i de interven]iile foarte bune ale portarului Iulian Andrei, “studen]ii” s-au distan]at dup\ un sfert de or\ la patru goluri, scor 8-4. Meciul s-a desf\[urat sub acelea[i auspicii [i în urm\toarele 15 minute, astfel c\ la pauz\ {tiin]a Bac\u era condus\ la Suceava cu scorul de 19-7. În repriza secund\ antrenorul Leonard Bibirig a f\cut mai multe schimb\ri, iar b\c\uanii au redus din handicap, apropiindu-se pân\ la patru goluri. Superioritatea Universit\]ii [i-a spus îns\ cuvântul. “Studen]ii” s-au distan]at din nou, au f\cut [i spectacol, iar în cele din urm\ au c=[tigat partida cu scorul de 39-31.
Universitatea: Andrei, Spiridon, Dr\ghici – Pancu (6 goluri), Chiru] (5), Gavriloaia (5), Adomnic\i (5), Bursuc (4), Mitrea (3), Acatrinei(3), Ilie[ (3), Dediu (2), {old\nescu (1), Zvanciuc (1), Ro[u(1) [i {erban.
Echipa sucevean\ [i-a continuat seria meciurilor de preg\tire `n cursul serii de ieri, c=nd ar fi trebuit s\ `nt=lneasc\, pe teren propriu, gruparea Dinamo Bra[ov. Cele dou\ forma]ii se vor confrunta din nou `n aceast\ diminea]\, cu `ncepere de la orele 10.00, `ntr-un joc amical programat `n sala {colii “Ion Creang\” din cartierul Obcini.
~ntre timp, sala LPS va g\zdui ast\zi, cu `ncepere de la orele 11.00, partida dintre Universitatea II Suceava [i Politehnica Gala]i, cont=nd pentru ultima etapa a Turului I din cadrul Diviziei A, `n eventualitatea unei victorii, forma]ia preg\tit\ de R\zvan Bernicu urm=nd s\ urce pe primul loc al clasamentului la finalul primului sfert al campionatului.

N Ciubotariu a bifat doar 20 de minute la echipa na]ional\

~n alt\ ordine de idei, Florin Ciubotariu a evoluat asear\ `n tricoul echipei na]ionale a Rom=niei, `n meciul pe care tricolorii l-au pierdut cu scorul de 22-34, pe terenul reprezentativei Croa]iei, `n grupa de calificare pentru Campionatul European din 2012. Extrema st=ng\ a Universit\]ii a intrat `n minutul 40 al jocului desf\[urat la Karlovac, `n locul lui Alexandru Sabou de la HCM Constan]a. Din p\cate, Ciubotariu a evoluat `n nota echipei, bif=nd doar patru rat\ri, din care dou\ sanc]ionate pentru calcarea semicercului. ~n urm\torul meci, tricolorii vor juca m=ine, cu `ncepere de la orele 18.00, `n compania na]ionalei Spaniei, `ntr-un meci programat la Oradea [i care va fi transmis `n direct de Digi Sport. (D\nu] CHIDOVE})