Universitatea a castigat la Baia Mare

N echipa sucevean\ s-a impus asear\, cu scorul de 37-29 (20-10), pe terenul forma]iei Minaur Baia Mare, `n ultima etap\ programat\ `n acest an n Pralea, Ciubotariu, Dediu [i Gavriloaia, ultimii trei cu un total de 26 de goluri, au fost cei mai buni handbali[ti ai trupei antrenate de Leonard Bibirig, cel care, ieri, a `mplinit v=rsta de 40 de ani n `n urma succesului din Maramure[, Universitatea va ierna pe locul 5 `n clasamentul Ligii Na]ionale

Universitatea a `ncheiat anul pe locul 5 `n clasamentul Ligii Na]ionale [i r\m=ne `n grafic pentru ocuparea unui loc de cup\ european\ la finalul sezonului. ~n ultima etapa programat\ `n aceast\ toamn\, echipa sucevean\ s-a impus, cu scorul de 37-29, pe terenul forma]iei Minaur Baia Mare, `ntr-un meci desf\[urat asear\ `n sala “Lasc\r Pan\”.
Intrat\ pe teren dup\ dou\ `nfr=ngeri consecutive, trupa preg\tit\ de Leonard Bibirig s-a a[ezat cu greu `n avanposturi, primele dou\ goluri ale `nt=lnirii fiind semnate de maramure[eni. “Studen]ii” au replicat imediat pe contraatac, acolo unde incursiunile extremelor Ciubotariu [i Gavriloaia aveau s\ fac\ adev\rate ravagii `n defensiva gazdelor, astfel c\, la finalul primelor zece minute ale meciului, tabela de marcaj indica egalitate, scor 6-6.
Ajutat\ de paradele magistrale ale goalkeeperului Pralea [i de trasoarele expediate de Dediu, Universitatea a reu[it o serie de [ase goluri consecutive `n poarta b\imarean\, acest galop distan]=ndu-i pe oaspe]i la scorul de 6-12, `n minutul 17. ~n ciuda timpului de odihn\ cerut de gazde, echipa sucevean\ [i-a continuat seria de contratacuri n\ucitoare, elevii lui Leonard Bibirig intr=nd la pauz\ de la ad\postul unui avantaj consistent de zece goluri, scor 10-20.
Repriza a doua a debutat sub acelea[i auspicii, golurile marcate de pe benzi de Ciubotariu [i Gavriloaia conserv=ndu-le “studen]ilor” ecartul substan]ial luat `n prima parte,scor 13-23.
Disputat pe contre, primul sfert de or\ al mitanului secund s-a `ncheiat cu un ecart de opt goluri `n favoarea “alb-alba[trilor”, scor 19-27. De[i a schimbat liniile `n ultimele minute, oaspe]ii au pastrat acela[i ritm sus]inut p=n\ la sf=r[it, termin=nd partida cu un avantaj de opt reu[ite.
Scor final 37-29 pentru Universitatea [i handbali[tii suceveni i-au oferit astfel [i un cadou antrenorului Leonard Bibirig, care ieri a implinit rotunda v=rst\ de 40 de ani.
Universitatea: Pralea, Andrei – Ciubotariu (9 goluri), Dediu (9), Gavriloaia (8), Ilie[ (2), Adomnic\i (2), Acatrinei (2), Chiru] (1), }u]u (1), Mitrea (1), {erban (1), Pancu (1), {old\nescu. (D\nu] CHIDOVE})