Saturday , April 27 2024

Sorana Cîrstea câștigă turneul WTA de la Istanbul în fața belgiencei Elise Mertens

Sorana Cîrstea a devenit campioana turneului WTA de la Istanbul, după o finală câștigată în 2seturi în fața belgiencei Elise Mertens. Românca, 67 WTA, a a învins cu scorul de 6-1, 7-6, după o oră și 42 de minute de joc. Precizăm că Sorana nu a pierdut set tot turneul.

Sorana a dominat clar primul set, un 6-1 în care Mertens a părut uimită de loviturile sigure ale româncei, făcând și ea destule greșeli, abundând la ea multiplele duble greșeli.

Cîrstea a făcut totuși destule gafe în partea secundă, gafe care i-au permis lui Elise să aibă mai multă încredere în ea, scorul urcând la 3-1 și apoi 5-2.

De aici însă, totul a mers perfect pentru fosta campioană de la Tashkent din 2008. De la 2-5, aceasta a făcut 6-5, a servit pentru meci, însă Mertens a reușit să facă break și să împingă setul în tie-break.

Tiebreakul a fost unul la discreție pentru Sorana, scor 7-3, iar pentru ea a venit al doilea titlu WTA din carieră, la 13 ani distanță. Sorana va ocupa după această victorie poziția 58 mondial.

AJF Suceava a stabilit programul semifinalelelor din faza județeană a Cupei României

AJF Suceava a stabilit programul meciurilor din semifinalele fazei județene a Cupei României. Astfel, finalista …