Simona Halep s-a calificat în semifinale la Dubai, după o victorie la Ons Jabeur. Urmează Ostapenko

Simona Halep a eliminat-o joi, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai, pe ultima favorită rămasă în competiție, Ons Jabeur (locul 10 WTA). 6-4, 6-3 este scorul cu care Simona Halep a avansat în semifinalele turneului din Emiratele Arabe Unite, după un joc de o oră și 21 de minute.

Simona a jucat excelent împotriva unei adversare care a impresionat și în această seară cu puterea cu care lovește mingea și cu scurtele absolut impecabile.

A fost cel de-al treilea duel dintre cele două sportive și cea de-a doua victorie în contul Simonei, care a învins-o pe sportiva din Tunisia și în urmă cu doi ani la Dubai.

În semifinale, Simona o va întâlni mâine pe Jelena Ostapenko, cea care a eliminat-o în sferturi pe Petra Kvitova într-un meci epuizant, de trei seturi, toate cu prelungiri.

Va fi cea de-a treia semifinală pentru Simona la Dubai, unde s-a impus de două ori.