Sunday , April 28 2024

Simona Halep a coborât de astăzi pe locul 578 mondial, după un an departe de tenis și fără o sentință în cazul ei

Suspendată provizoriu pentru dopaj, Simona Halep așteaptă încă verdictul tribunalului Sport Resolutions, la un an de la decizia de suspendare, iar fosta lideră mondială a pierdut aproape toate punctele din clasamentul WTA și a coborât 520 de poziții într-o singură săptămână, ajungând pe locul 578.

Simona a pierdut cele 900 de puncte câștigate anul trecut la Toronto, unde a luat trofeul (a învins-o în finală pe Beatriz Haddad Maia) și mai are doar 70 de puncte în ierarhia mondială (60 obținute la Cincinnati și 10 la US Open).

Și aceste ultime puncte se vor evapora în următoarele săptămâni, dacă o decizie favorabilă nu va fi luată între timp, astfel că românca va ajunge pur și simplu fără clasament.

România are trei sportive în Top 100 WTA: Sorana Cîrstea (31), Irina Begu (38) și Ana Bogdan (59).

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …