Rapidistii raman sub zodia infrangerii

N echipa sucevean\ a `nregistrat ieri a patra `nfr=ngere consecutiv\ `n campionatul ligii a III-a, scor 0-1, pe terenul forma]iei O]elul II Gala]i n unicul gol al partidei a fost marcat de Miron, `n minutul 40 n “ceferi[tii” au trimis de dou\ ori balonul `n bara por]ii adverse `n minutele de prelungire n “ne pare r\u de acest rezultat, pentru c\ puteam s\ ne `ntoarcem cu o victorie”, a spus la final antrenorul Ion Buzoianu n “alb-vi[inii” au cobor=t pe locul 8 `n clasamentul seriei la finalul etapei a VIII-a

Rapid Suceava continu\ pasa proast\ prin care trece de aproximativ o lun\. Echipa “ceferist\” a `nregistrat ieri a patra `nfr=ngere consecutiv\ `n campionat, dupa ce a fost `nvins\ la limit\, scor 0-1, `n fieful forma]iei O]elul II Gala]i, `ntr-un meci disputat pe stadionul “Siderurgistul” [i care a contat pentru etapa a VIII-a din cadrul Ligii a III-a.
Pleca]i pe malul Dun\rii cu inten]ia declarat\ de a ob]ine m\car un rezultat de egalitatea, rapidistii [i-au creat primele ocazii ale meciului prin I. Pl\mad\, v=rful trimis `n teren de Ion Buzoianu rat=nd `n dou\ r=nduri deschiderea scorului din pozi]ie unul la unul cu portarul advers. De partea cealalt\, g\l\]enii [i-au ar\tat col]ii `n minutul 40, c=nd Miron a marcat unicul gol al partidei, dup\ ce l-a surprins pe goalkeeperul Pascal cu un [ut la col]ul scurt. Forma]ia sucevean\ a avut [ansa unei remize `n minutele de prelungire ale jocului, c=nd, la o faz\ prelungit\ de atac, oaspe]ii au trimis de dou\ ori balonul `n bara por]ii adverse prin acela[i I. Pl\mad\ [i nou-intratul Burlacu.
Rapid Suceava: Pascal – Oniu, Sp\tar, Fl. Pl\mad\, Pantea – Tomescu, Br=nz\, Apetri, Jalb\ – I. Pl\mad\, Suleru. Antrenor: Ion Buzoianu. Au mai jucat: Burlacu, Romaniuc [i Golofca.
La finalul `nt=lnirii, antrenorul Ion Buzoianu s-a ar\tat mul]umit de jocul “alb-vi[iniilor”, nu `ns\ [i de scorul de pe tabel\, care `n opinia [efului b\ncii tehnice de pe Areni este o consecin]\ a rat\rilor eleviilor s\i. “Ne pare r\u de acest rezultat, pentru c\ puteam s\ ne `ntoarcem cu o victorie de la Gala]i. P\cat c\ am irosit ocaziile mari pe care ni le-am creat at=t `n prima repriz\, c=t mai ales `n minutele de prelungire. Per total, eu sunt `ns\ mul]umit de joc [i de modul `n care a stat echipa `n teren, av=nd `n vedere c\ a trebuit s\ facem fa]a unei situa]ii de moment [i s\ g\sim solu]ii pentru `nlocuirea lui Sevaciuc [i Negru, doi dintre juc\torii nostrii de baz\ `n meciurile precedente”, a spus Ion Buzoianu.
~n urma `nfr=ngerii de la Gala]i, rapidi[tii au cobor=t pe locul 8 `n clasamentul seriei, iar `n etapa viitoare vor primi vizita forma]iei Aerostar Bac\u, `ntr-un meci programat vineri, 22 octombrie, pe stadionul Areni. (D\nu] CHIDOVE})