Sunday , April 28 2024

Minerul Iacobeni s-a calificat `n turul al III-lea al Cupei Rom=niei

In turul secund al competi]iei, echipa antrenat\ de Relu Buliga a trecut, cu scorul de 1-0, de divizionara a treia Ceahl\ul II Piatra Neam] n golul calific\rii sucevene a fost marcat de Ivan, `n minutul 87

Minerul Iacobeni a mai produs o nou\ surpriz\ `n Cupa Rom=niei. Echipa antrenat\ de Relu Buliga s-a calificat `n turul al III-lea al competi]iei, dup\ ce a trecut, mar]i sear\, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de divizionara a treia Ceahl\ul Piatra Neam].
Prima repriz\ a `nt=lnirii a fost s\rac\ `n faze de poart\, singurele ocazii notabile de a deschide scorul fiind semnate de Neme[, blocat de portarul nem]ean, respectiv Popadiuc, care a [utat peste buturile gazdelor cu cinci minute `nainte de pauz\. ~n partea secund\, “alb-alba[trii” [i-au `ncercat tirul de la distan]\ prin Mitruc [i Nemes, dar goalkeeperul H\r\gu]\ s-a aflat de fiecare dat\ la post. Golul victoriei gazdelor a venit cu trei minute `nainte de fluierul final, c=nd R\zvan Ivan a prins un [ut superb de la marginea careului [i a dus astfel Minerul Iacobeni `n turul al III-lea al Cupei Rom=niei.
Antrenorul sucevean Relu Buliga a `nceput meciul `n urm\toarea formul\ de joc: Tunsu – C. Ciurl\, Popescu, Ivan, A. Ciurl\, Neme[, Mitruc, Chelariu, Iuga, Irimia, Le[anu. Au mai intrat: Grosu [i Bostan.
“Am avut un meci dificil, `n fa]a unei echipe tinere a Ceahl\ului, dar cred c\ victoria noastr\ este p=n\ la urm\ meritat\. De altfel, nu m\ suprinde foarte tare aceast\ calificare a noastr\. ~n privin]a viitorul adversar pe care `l vom `nt=lni, nu am nicio preferin]\ `n acest sens. Important este ca to]i juc\torii s\ fie ap]i de joc [i s\ ne putem ap\ra [ansa [i `n turul urm\tor”, a spus tehnicianul Relu Buliga.
Ceahl\ul II Piatra Neam] este cea de-a doua grupare din e[alonul trei eliminat\ din Cupa Rom=niei de c\tre Minerul Iacobeni, dup\ ce, `n turul inaugural, “alb-alba[trii” au trecut, la loviturile de departajare, de Rapid Suceava.
~n turul al III-lea al competi]iei, programat mar]ea viitoare, Minerul Iacobeni va primi cel mai probabil vizita uneia dintre urm\toarele forma]ii: Rapid Dume[ti (Ia[i), Gloria II Bistri]a, Voin]a Livezile (Bistri]a) sau Petrotub Roman.
P=n\ atunci, trupa preg\tit\ de Relu Buliga urmeaz\ s\ dispute [i primul meci de campionat, “alb-alba[trii” urm=nd s\ evolueze, duminic\, pe terenul nou-promovatei Moldova Dr\gu[eni, `n runda inaugural\ a Ligii a IV-a.

Minerul Iacobeni – Ceahlaul II Piatra Neam] 1-0
Viitorul Chirnogi – Phoenix Ulmu 2-2 (2-5 d.p.)
Viteazul Sinoe – Unirea Slobozia 0-4
FCM Alexandria – Atletic Bradu 2-2 (6-5 d.p.)
Damila M\ciuca – CS Vi[ina Nou\ 1-3
AS Zmeii Ogrezeni – Rapid II Bucure[ti 1-5
Gloria Corne[ti – ACS Berceni 4-6
Olimpia San Petru – Unirea T\rlungeni 0-1
Prahova Tom[ani – Chimia Brazi 0-11
CSO Plopeni – Conpet Ploie[ti 2-0
Inter Clinceni – AFC Filipe[tii de P\dure 3-2 (d.p.)
Rapid Dume[ti – Luceaf\rul Mihai Eminescu 6-0
Alte opt forma]ii, CSM Moine[ti, Fortino Ianca, Concordia II Chiajna, CS Tunari, Some[ul Oar, Oltchim R=mnicu V=lcea, Politehnica II Timi[oara [i FC Hunedoara s-au calificat `n turul al III-lea al Cupei Rom=niei la “masa verde”.  (D\nu] CHIDOVE})

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …