Saturday , April 27 2024

Medalii pentru tinerii luptători suceveni

Robert Muntean (LPS Suceava) a cucerit titlul național la Campionatul Național Şcolar pentru juniori U17

Weekendul trecut a fost unul plin de medalii pentru tinerii luptătorii suceveni.

Robert Muntean, sportiv pregătit de Valerică Gherasim la LPS Suceava, a cucerit aurul la categoria 92 de kilograme în cadrul Campionatului Național Şcolar pentru juniori U17 ce s-a desfășurat la Pitești.

La aceiași competiție, Ioana Romega a obținut medalia de bronz la categoria 73 de kilograme, în timp ce Ionel Sorodoc a ocupat locul 5 la categoria 110 kilograme.

Luptătorii de la LPS Suceava s-au remarcat și la turneul internațional de la Medgidia, unde Victor Cozma a cucerit aurul la categoria 32 de kilograme, iar Tudor Lupitrec a luat bronzul la 36 de kilograme.

În cadrul aceluiași concurs din Dobrogea, Academia Sportivă Ghedeon Ipotești a urcat pe podium prin Darius Nechita, medaliat cu argint la categoria 85 de kilograme, și Mihaela Tiplic, medaliată cu bronz la categoria 54 de kilograme.

Colegul de club, Fabian Bivol, s-a clasat pe locul 5 la categoria 48 de kilograme. (D.C.)

Aur sau argint? Suceveanca Lăcrimioara Perijoc s-a calificat în finala Europenelor de Box de la Belgrad

Pugilista suceveană Lăcrimioara Perijoc s-a calificat joi, 25 aprilie, în finala categoriei 54 kg a …