Tuesday , January 31 2023

Dorna Vatra Dornei, LPS Suceava și Juniorul Suceava, printre câștigătoarele ediției a X-a a Cupei “Moș Crăciun”

 CSM Dorna s-a impus la categoria 2005, LPS Suceava și-a adjudecat trofeul cu grupa de 2007, în vreme ce Juniorul Suceava a ocupat primul loc la categoria 2010. 12 jucători suceveni au fost distinși cu premii speciale u cea de-a X-a ediție a Cupei “Moș Crăciun” a adunat în municipiul Suceava peste 1.000 de copii 

Cupa-Mos-Craciun-(2)

Cupa Moș Crăciun la fotbal pentru copii și-a desemnat laureații ediției a X-a. După trei zile de întreceri simultane în balonul de la Universitate, terenul complexului Zamca și sala LPS, cele șase trofee scoase la bătaie de către organizatorii ediției din acest an au ajuns în vitrina cluburilor Dorna Vatra Dornei (2005), Dacia Chișinău (2006), LPS Suceava (2007), Politehnica Iași (2008), FC Buiucani (2009) și Juniorul Suceava (2010). Obiectiv de Suceava vă prezință rezultatele fazelor finale, clasamentele și lista jucătorilor care au fost distinși cu premii speciale, 12 dintre ei fiind suceveni.

Categoria 2005:

Semifinale:

FC Profy Botoșani – Dorna Vatra Dornei 0-1

FC Odorhei – Junior Câmpulung 0-2

Finala mică:

FC Profy Botoșani – FC Odorhei 0-2

Finala mare:

Dorna Vatra Dornei – Junior Câmpulung 2-0

Clasament:

1. Dorna Vatra Dornei

2. Junior Câmpulung

3. FC Odorhei

Premii individuale:

Cel mai tehnic jucător: Milan Orban (FC Odorhei)

Cel mai bun portar: Lucian Handaric (Dorna)

Golgheterii turneului: Darius Bodnar și Daniel Tăran (ambii Dorna)

Categoria 2006:

Semifinale:

Juniorul Suceava – Dacia Chișinău 1-2

LPS Suceava – Luceafărul Cluj 2-0

Finala mică:

Juniorul Suceava – Luceafărul Cluj 0-0 (2-3, d.p.)

Finala mare:

Dacia Chișinău – LPS Suceava 2-0

Clasament:

1. Dacia Chișinău

2. LPS Suceava

3. Luceafărul Cluj

Premii individuale:

Cel mai tehnic jucător: Iulian Vârlan (Dacia Chișinău)

Cel mai bun portar: Alixiei Mun­teanu (Dacia Chișinău)

Golgheterul turneului: Mario Bai (LPS Suceava)

Categoria 2007:

Semifinale:

Juniorul Suceava – Politehnica Iași 0-5

LPS Suceava – CSMS Iași 2-0

Finala mică:

Juniorul Suceava – CSMS Iași 3-1

Finala mare:

Politehnica Iași – LPS Suceava 3-3 (3-4, d.p.)

Clasament:

1. LPS Suceava

2. Politehnica Iași

3. Juniorul Suceava

Premii individuale:

Cel mai tehnic jucător: Matei Manolache (LPS Suceava)

Cel mai bun portar: David Isac (Juniorul Suceava)

Golghterul turneului: Ianis Urbanovici (Politehnica Iași)

Categoria 2008:

Semifinale:

Juniorul Suceava – LPS Vaslui 2-1

Politehnica Iași – LPS Suceava 9-2

Finala mică:

LPS Vaslui – LPS Suceava 7-0

Finala mare:

Juniorul Suceava – Politehnica Iași 1-4

Clasament:

1. Politehnica Iași

2. Juniorul Suceava

3. LPS Vaslui

Premii individuale:

Cel mai tehnic jucător: Sebastian Burlacu (LPS Suceava)

Cel mai bun portar: Iustin Grigoraș (Juniorul Suceava)

Golgheterul turneului: Marcos Săcară (LPS Vaslui)

Categoria 2009:

Semifinale:

FC Buiucani – FC Profy Botoșani 4-1

LPS Suceava – Juniorul Suceava 2-1

Finala mică:

FC Profy Botoșani – Juniorul Suceava 1-2

Finala mare:

FC Buiucani – LPS Suceava 3-1

Clasament:

1. FC Buiucani

2. LPS Suceava

3. Juniorul Suceava

Premii individuale:

Cel mai tehnic jucător: Yanis Anton (LPS Suceava)

Cel mai bun portar : Gheorghe Grosu (FC Buiucani)

Golgheterul competiției: Alex Dârman (Juniorul Suceava)

Categoria 2010:

Finala mică:

Luceafărul Bucovina  – Junior Botoșani 0-0 (4-5, d.p.)

Finala mare:

Juniorul Suceava – FC Buiucani 4-4 (6-5, d.p.)

Clasament:

1. Juniorul Suceava

2. FC Buiucani

3. Junior Botoșani

Premii individuale:

Cel mai tehnic jucător: Alex Neamțu (Juniorul Suceava)

Cel mai bun portar: Iustinian Micliuc (Luceafărul Bucovina)

Golghterul competiției: Fabian Lungu (FC Buiucani)

Organizată de clubul ACS Juniorul Suceava, în parteneriat cu Asociația Județeană de Fotbal Suceava și Federația Română de Fotbal, ediția din acest an a Cupei Moș Crăciun s-a adresat copiilor între 6 și 11 ani și a adunat la sfârșitul săptămânii trecute, în municipiul Suceava peste 1.000 de participanți. (Dănuț CHIDOVET)

 

Vezi si

Atleții de la CSM Rarăul au cucerit trei medalii la Cupa RMA

Mădălina Sîrbu a câștigat probele de 1.500 și 3.000 de metri, în vreme ce Cosmin …