David Popovici, medalie de aur și record mondial la Campionatul European de natație de la Roma

David Popovici a câștigat sâmbătă prima sa finală de la Campionatul European de Natație de la Roma. Înotătorul de 17 ani s-a impus în finala de la 100 metri liber.

Calificat în ultimul act al într-un mod fantastic, cu un nou record european, elevul lui Adrian Rădulescu și-a surclasat adversarii și sâmbătă, demonstrând încă odată, dacă mai era cazul, că nu are rival în acest moment în proba regină a înotului.

Sportivul român în vârstă de doar 17 ani a pornit de pe culoarul patru și a încheiat cele două lungimi de bazin cu timpul de 46.86 secunde, ceea ce reprezintă un nou record mondial.

Precedentul record mondial data din 30 iulie 2009 și îi aparținea brazilianului Cesar Cielo (46.91 secunde).

Medalia de argint i-a revenit ungurului Milak Kristof, cu timpul de 47.47 secunde, în timp ce bronzul a mers la italianul Alessandro Miressi, care a încheiat cursa cu timpul de 47.63 secunde.

David va mai concura la Europeanul din capitala Italiei în probele de 200 de metri liber, 400 de metri liber și ștafetă 4×100 de metri liber.