Sunday , May 19 2024

Cupa Romaniei si-a desemnat echipele calificate in optimile fazei judetene

N cele mai spectaculoase meciuri s-au desf\surat la Fr\tau]ii Vechi [i Mitocul Dragomirnei, unde c=[tig\toarele au fost desemnate la loviturile de departajare

Cupa Rom=niei [i-a desemnat la mijlocul acestei s\pt\m=ni cele 16 echipe calificate pe tabloul optimilor de final\ ale fazei jude]ene a competi]iei. Scorul [aisprecimilor s-a `nregistrat la F=ntanele, unde Viitorul Liteni a trecut de echipa gazd\ cu un neverosimil scor de 9-0. O misiune la fel de facil\ a avut [i Zimbrul Siret, care s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 7-0 `n fa]a celor de la Locomotiva Dorne[ti, `n timp ce Moldova Dr\gu[eni a eliminat tot cu un scor de  maidan, 8-1, pe Unirea Boroaia.

Unul dintre cele mai str=nse meciuri s-a disputat la Zvori[tea, unde Sporting Arbore a `nvins `n prelungiri, cu scorul de 4-1, echipa local\ Danalis, dupa ce la finalul timpului regulamentar cele dou\ formatii se aflau la egalitate, scor 1-1. Prin cele mai mari emo]ii au trecut `ns\ grup\rile Bucovina Fr\t\u]ii Noi [i Florconstruct P\tr\u]i, care au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a trece `n optimi.

Bradul Putna – Bucovina R\d\u]i                                      4-1

Progresul Fr\t\u]ii Vechi  – Bucovina Fr\t\u]i Noi               5-6 (dup\ penaltyuri)

Zimbrul Siret – Locomotiva Dorne[ti                                 7-0

{tiin]a Mitoc – Florconstruct P\tr\u]i                                   5-6 (dup\ penaltyuri)

Voin]a Stroie[ti – Rapid II Mihoveni                                 4-5

Danalis Zvori[tea – Sporting Arbore                                 1-4 (dup\ prelungiri)

Meciurile din cadrul optimilor de final\ din faza jude]ean\ a Cupei Rom=niei se vor desf\[ura miercuri, 13 octombrie, cu `ncepere de la orele 13.00. (D\nu] CHIDOVE})

Fotbal. Victorie dramatică pentru FC Botoşani în prima manşă a barajului pentru Superligă

FC Botoşani a obţinut o victorie dramatică, 1-0 (0-0) cu CS Mioveni, vineri seara, pe …