CSU din Suceava a pierdut în ultima secundă la Buzău

Universitarii au cedat în ultima etapă din turul Ligii Naționale la handbal masculine, cu scorul de 23-24

CSU din Suceava a încheiat turul Ligii Naționale la handbal masculin cu o înfrângere la limită, scor 23-24, suferită sâmbătă seară pe terenul celor de la HC Buzău.

Cu extrema Gavriloaia în zi de gol, universitarii au condus în debutul meciului cu 3-1 și au intrat la pauză cu un avans minim: 11-10.

Gruparea buzoiană a întors scorul în debutul reprizei secunde, când s-a distanțat la 16-12, dar sucevenii au egalat la 17-17, soarta meciului fiind decisă în ultima secundă, când lituanianul Juskenas le-a adus victoria gazdelor cu o aruncare de la 7 metri.

CSU din Suceava: Makaria, Padovei, Simulescu – Gavriloaia (11 goluri), Kbilashvili (4), Zarițchi (3), Tîrzioru (2), Csog (1), Lupu (1), Bologa (1), Ştefan, Bruj, Stanciuc, Roșu, Vizitiu și Urdă.

Dinamo București – Potaissa Turda: 43-27

Steaua București – CSM București (luni).

În prima rundă a returului, CSU din Suceava va primi sâmbătă, de la ora 19.15, vizita celor de la Minaur Baia Mare, într-un meci transmis în direct pe Pro Arena. (Dănuț CHIDOVEȚ)